Domki mobilne to rozwiązanie stale zyskujące na popularności. Liczba producentów domków holenderskich rośnie, a więc oferta staje się coraz bardziej zróżnicowana. Decydując się na zakup musimy mieć pewność, że porównaliśmy wiele opcji i wybraliśmy najlepszą. Zarówno pod względem dostosowania do naszych potrzeb jak i bezpieczeństwa stosowanej technologii i użytych materiałów. Wiadomo, że producent domków mobilnych mający, co najmniej kilkuletnie doświadczenie, jest zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem. To dlatego, często na takiego się decydujemy. Przed złożeniem zamówienia, warto jednak sprawdzić coś jeszcze. Mowa o aspektach prawnych związanych z domkami mobilnymi. W tym temacie, ze względu na nieprecyzyjność przepisów, występuje dużo wątpliwości. Poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania.
1. Czy na domek mobilny trzeba mieć pozwolenie na budowę?
2. Czym jest MPZP?
3. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego a domki mobilne
4. Jak postawić domek mobilny na działce bez Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego?
5. Czy domek mobilny można postawić na każdej działce?
6. Czy domki holenderskie wymagają zgłoszenia?
7. Jakie warunki musi spełniać domek mobilny letniskowy na zgłoszenie?
8. Dom mobilny całoroczny 70 m² na zgłoszenie – czy muszę go dostosować do MPZP?
9. Domki na zgłoszenie – ile mogę postawić na swojej działce?
10. Gdzie zgłosić domek holenderski?
11. Zgłoszenie domku mobilnego – jakie dokumenty?
12. Kiedy dokonać zgłoszenia domku mobilnego w Starostwie Powiatowym?
13. Domek na zgłoszenie – ile czeka się na decyzję?
14. Jak zgłosić domek mobilny? Procedura zgłoszenia w Starostwie Powiatowym.
15. Czy domek na zgłoszenie może mieć dwa piętra?
16. Co grozi za niezgłoszenie letniskowego domku mobilnego?
17. Ile domków holenderskich mogę postawić na działce?
18. Dom mobilny całoroczny bez pozwolenia.
19. Czy można legalnie postawić domek mobilny na działce rolnej?
20. Czy domek mobilny można postawić na działce budowlanej?
21. Czy domki holenderskie można stawiać na działce rekreacyjnej?
22. Gotowe domki mobilne na zgłoszenie do 35 m²
23. Całoroczne domki mobilne na zgłoszenie do 70 m²
24. Czy w domku mobilnym całorocznym można mieszkać?
25. Ile kosztuje całoroczny domek mobilny?
1. Czy na domek mobilny trzeba mieć pozwolenie na budowę? Domek na zgłoszenie.
Całoroczne domki mobilne letniskowe o powierzchni nie przekraczającej 70 m² nie wymagają pozwolenia. Należy jednak pamiętać o spełnieniu innych formalności. W tym przypadku mowa o zgłoszeniu zamiaru jego postawienia w odpowiednim Starostwie Powiatowym. Jest to bardzo istotne. Musimy wiedzieć, że domek na kółkach podlega zgłoszeniu jeszcze przed postawieniem go na działce. Powiem więcej, warto o to zadbać zanim zdecydujemy się na złożenie zamówienia. Może się, bowiem okazać (choć taki przypadek należy do rzadkości), że otrzymamy decyzję odmowną, bo np. planowany dom mobilny całoroczny nie jest zgodny z obowiązującym MPZP lub planujemy go postawić za blisko granic działki.
2. Czym jest MPZP?
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego jest aktem prawnym, który szczegółowo określa przeznaczenie danego terenu, usytuowanie inwestycji celu publicznego, a także opisuje zasady gospodarowania przestrzenią na konkretnym obszarze. Wydawany jest przez radę miasta lub gminy. Składa się z części graficznej i opisowej.
3. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego a domki mobilne
MPZP zawiera istotne z punktu widzenia inwestora informacje. Warto się z nimi zapoznać jeszcze przed dokonaniem zakupu domku mobilnego. Wspomniany plan może narzucać nam pewne ograniczenia w stosunku do obiektu, jaki chcemy postawić na swojej działce. Mowa m.in. o wymiarach budynku, kącie nachylenia dachu, kolorystyce, itp. Znajomość owych warunków pozwoli nam na dostosowanie do nich poszczególnych elementów budynku, tak, aby dom na kołach był zgodny z obowiązującym na naszej działce MPZP. W przeciwnym razie możemy napotkać problemy. Jednym z nich może być sprzeciw Starostwa Powiatowego. W takiej sytuacji domek mobilny całoroczny 70 m², który planowaliśmy postawić na naszej posesji, nie będzie mógł się tam znaleźć.
4. Jak postawić domek mobilny na działce bez Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego?
Jeżeli Twoja działka nie została objęta MPZP, powinieneś wystąpić o wydanie warunków zabudowy dla swojej posesji. Tam zostaną określone wszystkie wymogi dotyczące budynku, jaki może się na niej znaleźć.
I znowu, musimy pamiętać o dostosowaniu poszczególnych elementów, jakie posiada nasz domek na zgłoszenie, do obowiązujących wymogów.
Tak na marginesie, to dość irytujące, że wydając własne pieniądze na zakup domku mobilnego, który de facto możemy za kilka lat przewieźć w inne miejsce, jesteśmy ograniczeni przez MPZP lub warunki zabudowy. Musimy przez to dostosowywać domek na kółkach do wymogów, które niekoniecznie idą w parze z naszym gustem (kąt nachylenia dachu czyli wygląd budynku, kolor dachu czy elewacji). Ale niestety, panujące w Polsce przepisy nie pozostawiają złudzeń. Samowola budowlana wiąże się z karami, więc dla własnego dobra, musimy się trzymać zasad.
Poniżej wstawiamy zdjęcie domu na kołach jednego z naszych klientów. Co w tym przypadku zwraca Waszą uwagę? Kolor dachu. Kierując się swoim gustem, nowy właściciel zdecydowałby się na grafitową blachodachówkę. Jednak warunki zabudowy narzuciły mu czerwień. Stąd taki wybór.
5. Czy domek mobilny można postawić na każdej działce?
Domki mobilne można postawić na każdej działce, pod warunkiem, że nie zaistnieją przeciwwskazania prawne lub techniczne.
6. Czy domki holenderskie wymagają zgłoszenia?
Tak, decydując się na postawienie na swojej działce całorocznego domku mobilnego, nie możemy zapomnieć o zgłoszeniu takiego zamiaru w odpowiednim Starostwie Powiatowym. Musimy pamiętać o obowiązujących terminach. Domek na kółkach należy zgłosić minimum miesiąc przed postawianiem go na działce. Urząd ma 21 dni na ewentualne wydanie decyzji odmownej. Brak odzewu w tym terminie traktujemy, jako milcząca zgoda.
7. Jakie warunki musi spełniać domek mobilny letniskowy na zgłoszenie?
Chcąc uniknąć formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę, powinniśmy zdecydować się na zakup domku mobilnego spełniającego trzy warunki. Po pierwsze budynek musi być wolnostojący i parterowy. Nie może zatem posiadać piętra, przy czym antresola nie stanowi dodatkowej kondygnacji. Poza tym powinien to być domek mobilny całoroczny 70m2. Ograniczenie powierzchni jest w tym zakresie kluczowe. Niezależnie od tego, czy preferujemy domki letniskowe czy całoroczne, powierzchnia budynku, jaki ma stanąć na działce, nie może być większa niż 70 m². Pamiętajmy, że tylko jeden dom na kołach może przypadać na każde 500m2 działki. Stanowi to trzeci warunek.
8. Dom mobilny całoroczny 70 m² na zgłoszenie – czy muszę go dostosować do MPZP?
Zdecydowanie tak. Jak wskazaliśmy powyżej, każdy dom na kołach musi być dostosowany do miejscowego planu zagospodarowania lub warunków zabudowy.
9. Domki na zgłoszenie – ile mogę postawić na swojej działce?
Nie więcej niż jeden dom mobilny całoroczny na 500 m² powierzchni terenu, jakim dysponujemy.
10. Gdzie zgłosić domek holenderski?
W Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta, o ile działka położona jest na terenie miasta na prawach powiatu.
11. Zgłoszenie domku mobilnego – jakie dokumenty?
Wymagane dokumenty to dowód osobisty, formularz zgłoszenia, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością oraz projekt architektoniczno-budowlany z zagospodarowaniem terenu.
12. Kiedy dokonać zgłoszenia domku mobilnego w Starostwie Powiatowym?
Na minimum 30 dni przed planowanym postawieniem domku na działce.
13. Domek na zgłoszenie – ile czeka się na decyzję?
Od momentu zgłoszenia urząd ma 21 dni na sprzeciw i wydanie decyzji odmownej. Jeżeli tego nie zrobi, nie musimy oczekiwać na list zawierający zgodę, ponieważ takiego nie otrzymamy. Po 21 dniach możemy postawić dom mobilny całoroczny 70 m² na naszej działce.
14. Jak zgłosić domek mobilny? Procedura zgłoszenia w Starostwie Powiatowym.
Aby dokonać zgłoszenia domku holenderskiego czy mobilnego w Starostwie Powiatowym, należy przejść przez kilka etapów.
Etap 1: Uzyskanie ,,mapy do celów opiniodawczych”. Będzie ona niezbędna do zaznaczenia położenia domku mobilnego.
Etap 2: Uzupełnienie druku zgłoszenia domku letniskowego (dokument powinien być na stronie internetowej Starostwa).
Etap 3: Wrysowanie (kolorem czerwonym) domku mobilnego na wcześniej uzyskaną mapkę. Należy pamiętać, aby umieszczając budynek na rysunku, zachować wymagane odległości od granicy działki (4 m).
Etap 4: Złożenie dokumentów w Starostwie Powiatowym.
15. Czy domek na zgłoszenie może mieć dwa piętra?
Zgłaszany domek letniskowy musi być parterowy. Nie może posiadać drugiej kondygnacji. Pamiętajmy jednak, że antresola nie stanowi dodatkowego piętra. Oznacza to, że jeżeli mamy taką potrzebę, może się ona znaleźć w naszym domku mobilnym. Dom mobilny całoroczny posiadający loft (antresolę) jest bardziej funkcjonalny, ze względu na dodatkową przestrzeń do spania i przechowywania. W stosunkowo niewielkim metrażu, jest to istotna kwestia.
16. Co grozi za niezgłoszenie letniskowego domku mobilnego?
Brak zgłoszenia domku holenderskiego może rodzić przykre konsekwencje. Jeżeli nadzór budowlany uzna postawienie go za samowolę budowlaną, uprawniony jest do wydania decyzji o rozbiórce i nałożenia kary.
17. Ile domków holenderskich mogę postawić na działce?
Maksymalnie 1 domek na kółkach na każde 500 m² działki.
18. Dom mobilny całoroczny bez pozwolenia.
Budynek rekreacji indywidualnej, będący naszym całorocznym domkiem mobilnym, może być postawiony bez pozwolenia na budowę. Według obowiązujących przepisów, jeżeli jego powierzchnia nie przekracza 70 m², jest on budynkiem wolnostojącym i parterowym, to obowiązuje nas jedynie zgłoszenie zamiaru jego postawienia w Starostwie Powiatowym. Jest to doskonałe udogodnienie. Dzięki temu, nasz domek na kółkach zdecydowanie szybciej może znaleźć się w miejscu docelowym.
19. Czy można legalnie postawić domek mobilny na działce rolnej?
Domek holenderski mógłby zostać postawiony na działce rolnej, pod warunkiem potraktowania go, jako obiekt tymczasowy. Po upływie wskazanego w przepisach czasu, należałoby go przestawić w inne miejsce. Inną opcją jest odrolnienie działki.
20. Czy domek mobilny można postawić na działce budowlanej?
W tym przypadku zasadniczą kwestią jest MPZP określający m.in. status naszej działki. Wpis informujący o tym, że jest ona przeznaczona pod zabudowę rekreacyjną, daje nam możliwość postawienia całorocznego domku mobilnego, spełniającego określone wymagania.
21. Czy domki holenderskie można stawiać na działce rekreacyjnej?
Tak, pod warunkiem, że Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego wskazuje, że jest to teren pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną.
22. Gotowe domki mobilne na zgłoszenie do 35 m²
Spełniając m.in. warunek nieprzekroczenia powierzchni 35 m², możemy postawić na naszej działce domek mobilny na zgłoszenie. Oznacza to, że omija nas długotrwała procedura uzyskania pozwolenia na budowę.
23. Całoroczne domki mobilne na zgłoszenie do 70 m²
Chcąc zagospodarować posiadaną działkę, możemy pomyśleć o zakupie całorocznego domku mobilnego. Dzięki temu zyskamy znakomitą bazę noclegową dla naszej rodziny i przyjaciół. Dodatkowo, formalności możemy ograniczyć do minimum. Jak? Wystarczy, że nasz gotowy domek mobilny nie przekroczy powierzchni 70 m². Wówczas nie musimy starać się o pozwolenie na budowę. Na naszej pozycji stawiamy domek na zgłoszenie. Pamiętajmy, że dom na kołach musi spełniać kilka innych warunków, o których wspominamy powyżej. Mowa m.in. o tym, że domek mobilny całoroczny 70 m² musi być jednokondygnacyjny, a ich ilość nie może przekroczyć 1 na 500 m² terenu.
24. Czy w domku mobilnym całorocznym można mieszkać?
Z uwagi na stosowanie technologii zbliżonej do tej znanej z budownictwa tradycyjnego, domki mobilne mogą być w pełni dostosowane do całorocznego zamieszkania. Izolacja termiczna oraz ogrzewanie zapewniają komfort użytkowania o każdej porze roku. Już standardowa izolacja termiczna, jaką posiadają domki mobilne DMK Budownictwo, pozwala na całoroczne użytkowanie budynków. Jeżeli jednak planujemy w nim zamieszkać, celem redukcji kosztów ogrzewania, zalecamy nasz dom na kołach wyposażyć w dodatkową warstwę wełny mineralnej.
25. Ile kosztuje całoroczny domek mobilny?
Cena domków mobilnych uzależniona jest od wielu czynników. Należą do nich m.in. rozmiar budynku, rozmieszczenie i ilość pomieszczeń, stosowane materiały, rodzaj izolacji, ogrzewania, wyposażenie, itp. Każdy domek mobilny dostosowywany jest do indywidualnych potrzeb. W celu otrzymania wyceny, skontaktuj się z nami: domki@dmkbudownictwo.pl lub pod nr tel. +48 577 650 230.