Domki letniskowe całoroczne cieszące się coraz większym zainteresowaniem zarówno w Polsce jak i pozostałych częściach Europy, stanowią alternatywę dla budynków tradycyjnych. Odróżnia je fakt, iż dojeżdżają na działkę klienta w całości. Oznacza to, że nie mamy do czynienia z placem budowy generującym mnóstwo bałaganu.

1. Transport domków mobilnych

2. Jakich materiałów budowlanych używają producenci domków mobilnych?

3. Jak wygląda konstrukcja domku mobilnego?

4. Domki na kołach – izolacja termiczna

5. Grubość izolacji w domkach mobilnych

6. Pytania i odpowiedzi

1. Transport domków mobilnych

Domki letniskowe całoroczne transportowane są autem ciężarowym. Rozpoczęcie przewożenia budynku, poprzedzone jest odpowiednią procedurą, mającą na celu uzyskanie zezwolenia od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Po jego otrzymaniu, we wskazanym terminie, możemy rozpocząć przejazd. Oprócz auta ciężarowego, uczestniczy w nim jedno lub dwa (w zależności od wielkości ładunku) auta pilotujące. Pamiętajmy też, że transport ponadgabarytowy (nienormatywny) odbywa się w określonych godzinach nocnych, w momencie ograniczonego ruchu na drogach publicznych.

Producenci domków mobilnych
Producenci domków mobilnych Białystok

2. Jakich materiałów budowlanych używają producenci domków mobilnych?

Ze względu na to, że domki na kołach transportowane są w opisany powyżej sposób, istotne jest stosowanie takich materiałów budowlanych, które nie ulegną uszkodzeniu podczas przewożenia domku. Musimy wiedzieć, że domek podlega załadowaniu, transportowaniu, rozładowaniu, ustawieniu ciągnikiem rolniczym lub dźwigiem. W związku z tym istotne jest, aby stosowane półprodukty umożliwiały wykonywanie takich ruchów, bez obaw o ich uszkodzenie, spękania, zarysowania itd. To dlatego, producenci domków mobilnych zazwyczaj stawiają na materiały elastyczne.

3. Jak wygląda konstrukcja domku mobilnego?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To producenci domków mobilnych decydują o tym, z czego wykonana jest konstrukcja. Mogą, więc występować w tej kwestii znaczne rozbieżności. Często używa się stali w podłodze i podwoziu oraz wyłącznie drewna konstrukcyjnego w ścianach i dachu. Czy jest to dobre rozwiązanie? Naszym zdaniem niekoniecznie. Pomimo, iż stosowanie wyłącznie drewna wpływa na niższą wagę domku na kołach, według DMK Budownictwo (polski producent domków mobilnych), niezbędne jest stosowanie również stali, zarówno w ścianach jak i dachu budynku. Dlaczego? Ponieważ wpływa to na zwiększenie wytrzymałości całej bryły, przy relatywnie cienkich przegrodach. Dzięki temu, nie musimy obawiać się silnych opadów śniegu czy podmuchów wiatru. Niestety, takie warunki atmosferyczne mogłyby stanowić poważne zagrożenie, któremu domki letniskowe całoroczne wykonane wyłącznie z drewna, mogłyby nie podołać.

Poza drewnem i stalą, na konstrukcję składa się jeszcze płyta osb o różnych grubościach. Oprócz tego wewnątrz przegród zewnętrznych, pojawia się wiatroizolacja i paroizolacja.

Domki letniskowe całoroczne

4. Domki na kołach – izolacja termiczna

Domki letniskowe całoroczne mogą być użytkowane o każdej porze roku. To, dlatego istotna jest odpowiednia izolacja termiczna. Producenci domków mobilnych stosują różne jej rodzaje i grubości. Wśród nich znajdziemy wełnę mineralną, piankę PUR otwarto lub zamknięto komórkową, styropian i inne. Naszym zdaniem, najlepszym wyborem jest w tym przypadku wełna mineralna. Dlaczego?

Wełna mineralna

To materiał niepalny. Jest to bardzo istotne, bo wpływa na bezpieczeństwo użytkowników. Kolejną z jej zalet jest elastyczność. Jak już dobrze wiecie, domki na kołach mogą podlegać znacznym naprężeniom. Dlatego używanie w procesie produkcji materiałów odpornych na odkształcenia jest bardzo istotne. Przy załadunku, rozładunku czy podczas transportu w przypadku sztywnych półproduktów, może dojść do uszkodzeń, niewidocznych gołym okiem.

Piana PUR

Piana jest zdecydowanie mniej elastyczna od wełny. Przez to, podczas ruchów, jakim poddawane są domki letniskowe całoroczne, może dojść do mikro spękań, a przez to powstania mostków termicznych. Ich obecności nie zobaczymy (powstają wewnątrz ściany), ale z całą pewnością odczujemy w okresie zimowym. Kolejną wadą piany jest jej palność. To, dlatego na wielu europejskich kempingach i w ośrodkach turystycznych wprowadzono całkowity zakaz stawiania domków posiadających ten typ izolacji. Podczas ewentualnego spalania, piana PUR wytwarza również silnie toksyczny dym, stanowiący zagrożenie dla życia i zdrowia osób narażonych na jego wdychanie.

Styropian

Jest to stosunkowo rzadko stosowany w domkach mobilnych, materiał izolacyjny. Trudno byłoby w jego przypadku uniknąć szczelin podczas układania i spękań podczas transportu. To, dlatego polscy producenci domków mobilnych, raczej go unikają. Wśród europejskich producentów możemy jednak znaleźć takich, którzy styropianu używają lub używali w przeszłości. W związku z tym, na rodzimym rynku znajdziemy używane, kilkunastoletnie domki holenderskie posiadające ten typ izolacji.

Domki na kołach

5. Grubość izolacji w domkach mobilnych

Domki na kołach najczęściej użytkowane są w sezonie letnim, wiosennym i jesiennym. W związku z tym, standardowa grubość izolacji wynosząca 15 cm wełny w dachu i podłodze oraz 10 cm w ścianach, jest zdecydowanie wystarczająca. Jeżeli jednak chcielibyśmy użytkować domki letniskowe całoroczne również zimą, dobrze jest pomyśleć o zwiększeniu grubości wełny. I znowu, różni producenci domków mobilnych, dają w tej kwestii różne możliwości do wyboru. Dla zachowania komfortu i optymalnych wysokości opłat za ogrzewanie, przy ciągłym użytkowaniu w okresie grzewczym, możemy np. zwiększyć grubość izolacji do 20cm w dachu i podłodze oraz do 15cm w ścianie.

6. Pytania i odpowiedzi

Gdzie budowane są domki letniskowe całoroczne?

Na hali produkcyjnej.

 

Czy domki na kołach wymagają pozwolenia na budowę?

Domki mobilne do 35m2 (kiedyś), a obecnie do 70m2 nie wymagają pozwolenia na budowę. Należy jedynie zgłosić zamiar ich postawienia w Starostwie Powiatowym.

 

Czy można postawić całoroczny domek letniskowy na dzierżawionej działce?

Tak.

 

Czy domki mobilne mogą jeździć po drogach na własnych kołach?

Nie. Muszą być transportowane na autach ciężarowych.

 

Czy producenci domków letniskowych wykonują usługę ustawienia i poziomowania domku?

To zależy. Część producentów świadczy taką usługę dodatkową. Inni mogą zlecić ją podwykonawcom. Pozostali pozostawiają tę kwestię klientowi.

 

Jaką izolację posiadają domki letniskowe całoroczne?

Najczęściej wełnę mineralną. Czasami izolowane są też pianą PUR lub styropianem.

 

Czy trzeba zgłaszać domki holenderskie?

Tak, w Starostwie Powiatowym.

 

Ile kosztują domki letniskowe całoroczne?

Cena domków letniskowych uzależniona jest od jego wielkości, projektu, ilości pomieszczeń, ilości przeszkleń, rodzaju materiałów wykończeniowych i rodzaju wyposażenia.

 

Czy transport jest w cenie domku?

Transport stanowi odrębną usługę. W związku z tym najczęściej wyceniany jest oddzielnie.

 

Domki letniskowe całoroczne to temat, który Cię interesuje?

Chciałbyś uzyskać więcej informacji?

Napisz do nas!

Napisz: domki@dmkbudownictwo.pl

DMK Budownictwo – Producent domków letniskowych i całorocznych