Domki mobilne i ich specyfika
Domki na kołach, swą budową, odbiegają od budynków tradycyjnych. Ich specyfika sprawia, że podlegają przeciążeniom, jakim nie są poddawane żadne budowle. Załadunek, transport (w całości) oraz rozładunek i ustawienie w miejscu docelowym sprawiają, że domki mobilne, a w zasadzie ich konstrukcje i użyte podczas produkcji materiały podlegają naprężeniom, przez co narażone są na odkształcenia. To dlatego, budując nowy domek holenderski, dobiera się materiały o odpowiedniej odporności i elastyczności. Dotyczy to, nie tylko elementów widocznych gołym okiem, jak elewacja czy elementy wykończenia wnętrz. Mowa również o tych, których nie widać, czyli instalacjach umieszczonych w ścianach.
Domek mobilny – instalacja wodna i kanalizacyjna
Wiadomo, że niezależnie od tego, jakie będzie przeznaczenie danego domku na kołach, powinien on posiadać niezbędne instalacje. Jedną z nich jest instalacja hydrauliczna, czyli wodna i kanalizacyjna. Instalacja wodna stanowi system przewodów rozprowadzający zarówno ciepłą jak i zimną wodę w poszczególnych pomieszczeniach do wszystkich punktów poboru. W jaki sposób woda dostaje się do domku? Najczęściej z sieci wodociągowej bądź studni głębinowej.
Instalacja kanalizacyjna odpowiada za odprowadzenie zużytej wody oraz ścieków. Nieczystości trafiają do szamba lub sieci kanalizacyjnej lub przydomowej oczyszczalni ścieków – w zależności od tego, do czego mamy dostęp.
Domki mobilne a woda i kanalizacja
Zarówno instalacja wodna jak i kanalizacyjna, stosowane w domkach mobilnych, są takie jak te używane w budownictwie tradycyjnym. DMK Budownictwo, jako producent domów mobilnych, rozprowadza wspomniane instalacje w poszczególnych pomieszczeniach, kończąc pod domkiem. Po przetransportowaniu w miejsce docelowe, zadaniem nowego właściciela lub hydraulika, którego zatrudni, jest połączenie pozostawionej rury kanalizacyjnej z tą, znajdującą się na działce. Piszemy o jednej rurze, dlatego, że niezależnie od ilości rur odprowadzających występującej w danym domku, do zestawu dołączamy kompletną instalację dostosowaną do konkretnego egzemplarza. Dzięki temu, montując ją po transporcie, spinamy wszystkie odpływy w jeden.
Podobnie wygląda sprawa zasilania w wodę. Tym razem jednak, pod domkiem znajdują się dwa zawory. Jeden odpowiada za doprowadzenie zimnej wody. Do tego zaworu należy podłączyć źródło zasilania dostępne na działce. Drugi zawór odpowiada za wodę ciepłą. Wykorzystywany jest w przypadku posiadania kotłowni zewnętrznej, kiedy to do domku doprowadza się już ogrzaną wodę. To rozwiązanie stosowane jest zdecydowanie rzadziej.
Przygotowanie domku mobilnego na zimę
Jak przygotować domek mobilny na zimę? Musimy pamiętać o kwestii kluczowej, a mianowicie, spuszczeniu wody z instalacji. Jeżeli pominiemy ten krok, musimy liczyć się z możliwości wystąpienia uszkodzeń, których naprawa może być dość problematyczna. Opróżnienia instalacji dokonujemy poprzez otwarcie odpowiednich zaworów. Zastanawiacie się, których? Bez obaw, każdy klient zamawiający domek mobilny w DMK Budownictwo otrzymuje instrukcję obsługi, w której znajdzie informacje też na ten temat.
Całoroczny domek mobilny a instalacja wodna
Użytkując domek mobilny przez cały rok, nie wykonujemy czynności wskazanych powyżej. Dzięki ogrzewaniu, woda w instalacjach umieszczonych w ścianach i podłodze nie zamarza. Należy jednak zadbać o instalację znajdującą się pod domkiem. Aby zapobiec awariom, należy owinąć widoczne rury przewodem grzewczym i podłączyć go do gniazdka elektrycznego umieszczonego pod domkiem (w standardzie). W zależności od rodzaju, taki przewód rozpoczyna grzanie, w momencie spadku temperatury do określonej wysokości. Rurę owiniętą przewodem należy dodatkowo zaizolować. Dzięki temu, będziemy mieli pewność, że woda nie zamarznie.
W jaki sposób pozyskuje się ciepłą wodę w domkach mobilnych?
Domki mobilne pozyskują ciepłą wodę, najczęściej w wyniku działania bojlera elektrycznego o pojemności 50 litrów (w standardzie Premium). W ramach wyposażenia dodatkowego można zwiększyć jego pojemność lub skorzystać z innej opcji – przepływowy podgrzewacz wody. Trzecią możliwością jest zastosowanie dwufunkcyjnego kotła gazowego. To rozwiązanie stosujemy przy ogrzewaniu gazowym.
Do jakich sprzętów doprowadza się wodę w domkach modułowych?
Biorąc pod uwagę łazienkę, będą to następujące elementy:
1. Kabina prysznicowa
2. Wc
3. Umywalka
4. Pralka
W przypadku kuchni, będą to:
1. Zlewozmywak
2. Zmywarka
W sytuacji, kiedy klient decyduje się na zakup domku mobilnego w wersji Economy (bez mebli i wyposażenia), DMK Budownictwo nie montuje wspomnianych powyżej sprzętów w kuchni i łazience. W takim przypadku instalacja wykonywana jest w porozumieniu z klientem, w odpowiednich miejscach, tak, aby później możliwy był montaż wszystkich elementów.
Chcesz kupić domek mobilny?
Napisz: domki@dmkbudownictwo.pl
Zadzwoń: +48 577 650 230