Decydując się na zakup domku modułowego, musimy wziąć pod uwagę miejsce, w jakim ma się on znaleźć. Czy dojazd do posiadanej przez nas działki jest odpowiedni? Czy możliwe będzie przewiezienie domu w wybranym rozmiarze? Transport domków modułowych jest też dość sporym przedsięwzięciem. Wymaga odpowiednich pozwoleń i musi spełniać określone warunki. O tym jakie piszemy poniżej.
Transport domków mobilnych – jakie warunki należy spełnić?
Pierwszą kwestią jest wyznaczenie trasy i uzyskanie zezwolenia na przejazd. Wydaje je Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W związku z tym, że domek modułowy jest ładunkiem nienormatywnym (ponadgabarytowym), należy sprawdzić, czy przejazd planowaną trasą będzie możliwy. Może się bowiem okazać, że na trasie występują np. roboty drogowe uniemożliwiające przejazd takiego ładunku. Czas oczekiwania wynosi od 14 do 30 dni (mowa o kategorii V). Po uzyskaniu zezwolenia mamy 14 dni na wykonanie usługi transportowej (w przypadku przejazdów wielokrotnych – 30 dni). Po upływie tego czasu, należy ponownie wystąpić o zezwolenie.
Domki modułowe – transport nocny
Domki modułowe, czyli wspomniane wcześniej ,,gabaryty” mogą być transportowane wyłącznie w godzinach nocnych, kiedy natężenie ruchu jest najmniejsze. Musimy zatem ,,zmieścić się” w godzinach 22:00-6:00.
Domki modułowe a ciągnik rolniczy
Najbardziej problematyczne w transportowaniu domków mobilnych są zazwyczaj ostatnie kilometry. Często wiodą przez gęsty las, bądź stosunkowo wąskie drogi. Sam wjazd na działkę, też niejednokrotnie jest dość skomplikowany. To, dlatego, zazwyczaj tę trasę domek pokonuje na własnych kołach podczepiony do ciągnika rolniczego lub koparki. Wówczas możliwości manewrowania są znacznie większe.
Jak przygotować się do transportu domku mobilnego?
Zamawiając kontener mieszkalny, musimy pamiętać o tym, że jego rozmiary muszą być dostosowane nie tylko do naszych możliwości finansowych, ale również parametrów działki i dojazdu. Nie możemy pozwolić sobie na zamówienie domku mobilnego o wymiarach 12x4m, podczas gdy do naszej działki prowadzi droga o szerokości np. około 3m. Istotny jest też wjazd. Niejednokrotnie transport musiał zostać wstrzymany lub co gorsza, domek ,,czekał” tuż przed działką klienta, gdyż brama wjazdowa okazała się być za wąska. Niezbędne było rozebranie części ogrodzenia, co zajęło sporo czasu. Kontener mieszkalny pozostawiony tuż przed bramą może zablokować ruch, co znacząco utrudni życie okolicznym mieszkańcom i może spowodować przykre konsekwencje finansowe. To, dlatego, tak ważne jest dokładne sprawdzenie wszystkich niezbędnych wymiarów.
Co jeszcze jest istotne przed przyjazdem domku mobilnego na naszą działkę? Grunt. Musimy pamiętać, że nie może być grząski, gdyż kontener mieszkalny ważący minimum 10 ton (mowa o mniejszych modelach) może się w nim zapaść. W takim przypadku, do jego wyciągnięcia niezbędny będzie ciężki sprzęt w postaci ciągnika o dużej mocy lub koparki, a nawet kilku takich sprzętów.
Pamiętamy też, że jeżeli dokonujemy jakichkolwiek prac ziemnych przed przyjazdem domku na działkę, musimy grunt odpowiednio zagęścić. W przeciwnym razie może dojść do tąpnięcia budynku, a co za tym idzie, jego uszkodzenia.
Kontener mieszkalny – czy konieczne jest użycie dźwigu?
Niejednokrotnie otrzymujemy pytania, czy do ustawienia domku mobilnego wymagany jest dźwig. Odpowiedź poniekąd umieściliśmy powyżej 😉 W związku z tym, że nasze kontenery mieszkalne posiadają własne koła, mogą przy ich użyciu zjechać z lawety i zostać ustawione w miejscu docelowym. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy zbyt wąski wjazd lub droga dojazdowa, uniemożliwiają manewrowanie. Wówczas faktycznie, jedyną opcją wstawienia domku w planowane miejsce jest użycie dźwigu. Należy pamiętać, że niezbędne są wówczas belki, które wkładane są pod konstrukcję domku oraz trawersy, chroniące przed uszkodzeniem dachu, elewacji, czy obróbek blacharskich. Zdjęcie z takiej ,,operacji” prezentujemy poniżej.
Domek modułowy na barce
O transporcie drogowym już Wam opowiedzieliśmy. A jak wyglądają inne możliwości? W związku z tym, że nasze domki modułowe trafiają do różnych krajów europejskich, taki transport może wyglądać inaczej. Przykładem jest wysyłka domków do Szwecji, Norwegii czy Wielkiej Brytanii. Wówczas niezbędna staje się podróż promem. Jak większość z Was zapewne wie, prom jest statkiem wodnym służącym do przewozu osób i towarów.
W takim przypadku domek modułowy załadowany na lawecie ciężarowej wjeżdża na pokład promu, a po dopłynięciu na miejsce, kontynuuje trasę, aż w okolice działki klienta. Zdarzają się też sytuacje, w których nasz kontener mieszkalny podróżuje znacznie mniejszą jednostką pływającą. Można by rzec, taką, która ledwie mieści taki ładunek. Jak dobrze wiemy, Holandia to kraj, w którym znajduje się wiele kanałów. Niejednokrotnie stanowią one jedyną ,,drogę dojazdową”. Tak też było w przypadku, który przedstawiamy poniżej.
Chcesz zamówić domek modułowy? Zgłoś się do nas!
Napisz: domki@dmkbudownictwo.pl
Zadzwoń: +48 577 650 230