Domki letniskowe stanowią świetne miejsce do wypoczynku. Właściciele takich budynków często spędzają w nich wolny czas. Urlop spędzony we własnych czterech kątach w pięknej scenerii to marzenie niejednego z nas. Zakupując lub budując własny domek letniskowy możemy je spełnić.
Jak zapewne wiemy, domki letniskowe mogą występować w różnych wersjach. Mogą przyjmować bardziej tradycyjne formy i być budowane na działce klienta. Mogą też dotrzeć tam w całości na lawecie ciężarowej. Mowa tu o domkach mobilnych, tworzonych na halach produkcyjnych.
Domki letniskowe – czy mogą być użytkowane zimą?
Domki letniskowe użytkowane są głównie w ciepłe dni – latem, późną wiosną, wczesną jesienią. Dlaczego? Dlatego, że często brak jest przygotowania instalacji wodnej do korzystania z nich w okresie zimowym (ujemne temperatury). Może to doprowadzić do uszkodzenia rur przez zamarzającą i rozmarzającą w nich wodę. Jest jednak możliwość przygotowania takiego budynku do użytku o każdej porze roku. Jak to zrobić? Wystarczy zaizolować rury wychodzące z budynku. Wykonuje się to wełną mineralną lub pianą. Najpierw jednak warto owinąć je przewodem grzewczym, który podłączony do prądu, rozpocznie ogrzewanie instalacji, kiedy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej założonej wartości. Kolejną kwestią jest dodatnia temperatura we wnętrzu. Domki letniskowe posiadają instalację wodą w ścianach lub podłodze. Dlatego, jeżeli wewnątrz utrzymujemy temperaturę powyżej zera, eliminujemy ryzyko zamarznięcia wody. Musimy też o tym pamiętać, nawet w czasie, kiedy domek letniskowy nie jest użytkowany. Przez cały okres zimowy musimy utrzymywać w nim temperaturę dodatnią.
Przy stosowaniu się do powyższych zasad, domki letniskowe możemy użytkować przez cały rok. Jeżeli nie mamy takich planów, musimy pamiętać o opróżnieniu instalacji wodnej. Jak to zrobić? Należy otworzyć odpowiednie zawory i usunąć wodę. Zawory powinny zostać w pozycji otwartej. Szczegółowe informacje na temat tego, jak przygotować domek letniskowy na zimę, znajdziecie w naszej instrukcji. Otrzymuje ją każdy z klientów zamawiających nasz domek mobilny letniskowy.
Izolacja termiczna a całoroczne domki mobilne letniskowe
Przy użytkowaniu domku letniskowego, niezależnie od pory roku, warto zadbać o jego odpowiednią izolację. Najczęściej stosuje się wełnę mineralną o różnych parametrach i grubościach. Zapewnia ona możliwość utrzymania komfortu cieplnego zarówno latem jak i zimą. Pamiętajmy, że ,,ocieplenie” budynku chroni przed stratami ciepła w ogrzewanym wnętrzu zimą oraz przed nadmiernym nagrzaniem w upalne dni latem.
Jakie ogrzewanie stosuje się w domach mobilnych?
O systemach ogrzewania, jakie mogą znaleźć się w Twoim mobilnym domku letniskowym pisaliśmy tu: https://dmkbudownictwo.pl/2024/03/18/jak-ogrzac-domek-holenderski/. W skrócie, wspomnimy tylko, że najpopularniejsze typy ogrzewania w domkach letniskowych to: grzejniki elektryczne, panele na podczerwień, ogrzewanie podłogowe elektryczne, centralne ogrzewanie gazowe, kominek na pellet, kominek na drewno (koza). Warto wspomnieć, że można do nich zaliczyć także klimatyzację. Posiada ona przecież również funkcję grzania.
Klimatyzacja w domkach letniskowych
Klimatyzacja jest coraz bardziej popularnym elementem wyposażenia, jaki znajdziemy w całorocznych domkach mobilnych. Stanowi zdecydowanie łatwiej dostępne i tańsze rozwiązanie niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Zapewnia możliwość utrzymania komfortu termicznego zarówno latem jak i zimą. W upalne dni, możemy znakomicie schłodzić wszystkie pomieszczenia. Kiedy natomiast temperatury na zewnątrz spadają, klimatyzacja zapewni nam ogrzanie wnętrza w stosunkowo krótkim czasie.
Klimatyzacja pozwala też na regulację wilgotności powietrza wewnątrz domku letniskowego. Jak dobrze wiemy, ani zbyt suche, ani zbyt wilgotne nie jest korzystne dla naszego zdrowia.
To, o czym musimy pamiętać to regularne przeglądy. Urządzenia należy czyścić i dezynfekować (odgrzybianie), aby uniknąć rozwijania się w ich wnętrzu mikroorganizmów chorobotwórczych.
Rodzaje klimatyzacji w domkach mobilnych letniskowych
W domkach mobilnych letniskowych i całorocznych możemy zainstalować pojedyncze urządzenie obejmujące jednostkę zewnętrzną montowaną na elewacji oraz jednostkę wewnętrzną montowaną najczęściej w salonie. Alternatywą jest tzw. multisplit. Obejmuje on jedną jednostkę zewnętrzną oraz kilka wewnętrznych. Tą opcję stosujemy w dużych domach, gdzie właściciel chciałby mieć urządzenie zarówno w salonie jak i np. w sypialni.
Klimatyzacja w domkach mobilnych DMK Budownictwo
W naszych domkach możemy zamontować zarówno klimatyzator obejmujący dwie jednostki (zewnętrzną i wewnętrzną) jak i multisplit. Urządzenia te stanowią opcję dodatkowo płatną. O miejscu montażu decyduje klient. Jak już wspomnieliśmy, najczęściej jednostki wewnętrzne montujemy w salonie. Zewnętrzne natomiast, muszą być umieszczone na krótszej ścianie domku letniskowego. Powodem jest transport. Z uwagi na wymiary domków mobilnych, jest on dość specyficzny (nienormatywny) i każdy dodatkowy centymetr w szerokości domku może znacząco go utrudnić. Szczególnie, kiedy droga dojazdowa np. prowadzi przez las i jest wąska. Najczęściej klimatyzatory montujemy u góry ściany domku. Niektórzy klienci decydują się jednak, na zamontowanie jej nisko. Taka możliwość też istnieje.
Wybierając klimatyzację w ramach wyposażenia dodatkowego, DMK montuje ją w fabryce, co oznacza, że domek mobilny, który przyjeżdża na działkę, posiada już obie jednostki.
Interesują Cię domki letniskowe? Chcesz poznać ich cenę? Zgłoś się do nas!
Napisz: domki@dmkbudownictwo.pl
Zadzwoń: +48 577 650 230