Chcesz kupić domek mobilny i zastanawiasz się, ile taki budynek może ważyć? Od czego zależy ciężar? I do czego może Ci się przydać taka informacja? Sprawdź, odpowiedzi zamieszczamy poniżej.
Domki mobilne to w ostatnich latach bardzo popularne rozwiązanie. Niejednokrotnie określane są, jako domy modułowe lub nowe domki holenderskie. Można, bowiem stworzyć jeden duży dom z kilku modułów. Wówczas korzystać z niego możemy nie tylko w ramach letniego czy zimowego wypoczynku, ale także, jako domu mieszkalnego.

Domki mobilne – stosowane materiały

Materiały stosowane w mobilnych domach modułowych niczym nie odbiegają od tych, stosowanych w budownictwie tradycyjnym. Znajdziemy tam m.in. stal, wysokiej klasy drewno konstrukcyjne, materiał izolacyjny, stolarkę okienną i drzwiową, płytę OSB, szeroko pojętą instalację elektryczną, wodną, kanalizacyjną i wentylacyjną. Wewnątrz znajdują się najczęściej jedna, dwie lub trzy sypialnie, salon z aneksem kuchennym i łazienka. Każde z tych pomieszczeń może zostać wyposażone, jeszcze na etapie produkcji lub później, przez nowego właściciela.

Domy modułowe – wykończenie wnętrz

Z uwagi na specyfikę rozwiązania, jakim są mobilne domy modułowe, materiały użyte podczas produkcji muszą być odporne i elastyczne. Domki mobilne transportowane są w całości na działkę klienta. Podlegają załadunkowi oraz rozładunkowi. Są to procesy, podczas, których niewystarczająco elastyczne materiały, mogą ulec uszkodzeniu. To, dlatego, tak ważny jest dobór tych odpowiednich.
DMK Budownictwo w ofercie posiada kilka możliwości wykończenia wnętrz. Pierwszą, standardową jest panel PCV w wielu wariantach kolorystycznych. Innymi, dostępnymi za dodatkową opłatą, są: norweski panel Forestia w okleinie imitującej tapetę oraz szalówka drewniana wewnętrzna w kolorze naturalnym (pokryta olejem) lub w innym kolorze, wybranym przez klienta. Wykończenie łazienek to płyta Vell (imitacja kamienia) lub Fibo (imitacja płytek – glazury). Obie występują w kilku wariantach kolorystycznych. Wszystkie wymienione powyżej posiadają specjalne atesty i certyfikaty świadczące o tym, że są bezpieczne dla naszego zdrowia.

Elewacja w domkach mobilnych

Wykończenie ścian zewnętrznych wykonywane jest przy użyciu materiałów odpornych na przeciążenia, jakim poddawane są domki mobilne (załadunek, transport, rozładunek). To dlatego, najczęściej używa się spienionych paneli PCV, do jakich należą m.in. Kerrafront oraz VinyTOP i Multipaneel. Ciekawą alternatywą jest panel VinyPLUS Shadow mogący imitować deskę drewnianą. Zaletą wszystkich wymienionych opcji jest brak konieczności impregnacji czy malowania. Jedyną czynnością, jaką można wykonać od czasu do czasu, biorąc pod uwagę nasze domy modułowe, jest umycie ścian przy użyciu myjki ciśnieniowej czy węża ogrodowego. Alternatywą dla osób ceniących sobie bliskość natury jest szalówka drewniana. Jej kolor możemy dostosować do preferencji nowego właściciela.
Więcej na temat elewacji w domkach mobilnych znajdziesz tu: https://dmkbudownictwo.pl/2023/11/03/gotowe-domki-caloroczne-elewacja/.

Nowe domki holenderskie- wyposażenie

Zazwyczaj, zamawiając nowe domki holenderskie, mamy możliwość wyboru spośród kilku dostępnych wersji wyposażenia. Często też producenci domków mobilnych dają możliwość stworzenia opcji indywidualnej, obejmującej tylko te elementy, na których zależy nowemu właścicielowi. Najczęściej do wyboru mamy domek mobilny z kuchnią i łazienką, podstawowe meble w sypialniach i salonie oraz zabudowę kuchenną z wybranymi sprzętami AGD.

Ile waży domek mobilny?

Wszystkie powyżej opisane elementy mają wpływ na ciężar domku modułowego. Istotnym i oczywistym elementem jest też rozmiar budynku. Generalizując, możemy stwierdzić, że w zależności od stosowanej technologii, domki mobilne mogą ważyć od około 5 do kilkunastu ton. Wspominamy o technologii, ponieważ najczęściej stosowaną jest stalowo-drewniana konstrukcja, w której stal znajduje się wyłącznie w podłodze. W DMK Budownictwo stali używamy też w dachu i ścianach. Dzięki temu konstrukcja jest bardziej wytrzymała (m.in. na obciążenie śniegiem) i bardziej stabilna. Ma to również wpływ na wagę. Domy modułowe wykonane w ten sposób ważą od około 9-10 ton (domek mobilny 35m2).
Informacja odnośnie wagi domku holenderskiego jest szczególnie istotna, kiedy planujemy ustawiać go na naszej działce za pomocą dźwigu. Dzięki temu możliwe jest dobranie odpowiedniego sprzętu, aby wyeliminować ryzyko uszkodzeń. Dlatego, powinieneś pamiętać, o uzyskaniu tej informacji od producenta.

Czy domki mobilne są trwałe?

Tak. Jak już wspomnieliśmy, do produkcji używa się materiałów stosowanych w budownictwie tradycyjnym. Trwałość domków mobilnych nie odbiega, zatem od tych tradycyjnych.

Na ile lat są domki holenderskie?

Nowe domki holenderskie mogą służyć właścicielom przez kilkadziesiąt lat. Musimy pamiętać o dbaniu o nasz dom modułowy i dokonywaniu konserwacji poszczególnych elementów czy przeprowadzaniu remontów, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.

Czy domy modułowe to rozwiązanie na lata?

Zdecydowanie tak. Odpowiednio o nie dbając, możemy się nimi cieszyć przez wiele lat.

Interesują Cię mobilne domki modułowe?
Napisz: domki@dmkbudownictwo.pl
lub zadzwoń: +48 577 650 230