Domki mobilne, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się m.in. mobilnością. Czy to oznacza, że możemy podczepić taki budynek do auta i jechać w miejsce docelowe? Zdecydowanie nie. Odpowiedź na pytanie główne nie jest jednak tak jednoznaczna. Dlaczego? Bo domki mobilne mogą jeździć po drogach publicznych. Jest tylko jedno ,,ale”. Nie na własnych kołach. Oznacza to, że pomimo posiadania osi i kół, domki holenderskie transportowane muszą być jako ładunek, na aucie ciężarowym.
Domek mobilny nie posiada homologacji i nie podlega rejestracji. Pamiętajcie, w związku z tym, nie może być traktowany jak przyczepa!
Koła w domku mobilnym
W takim razie, do czego służą koła montowane w domkach mobilnych? Do załadunku, rozładunku oraz ustawienia budynku w miejscu docelowym, na działce klienta. Na tym polega mobilność tego typu domów. Dzięki niej, możliwe jest przetransportowanie po kilku latach w inne miejsce.
Transport domków mobilnych
Wróćmy jednak do transportu. Wiemy już, że odbywa się na lawecie ciężarowej. Nieodzownym elementem całego procesu jest też pilotaż. Polega on na zaangażowaniu jednego lub dwóch (w zależności od wymiarów ładunku) odpowiednio oznakowanych aut wraz z wykfalifikowanymi kierowcami. Ich zadaniem jest poruszanie się przed i za samochodem transportującym domek mobilny, celem obserwacji ewentualnego zagrożenia i zapobiegania mu. Piloci, posiadają uprawnienia umożliwiające im m.in. zatrzymanie ruchu drogowego. Dzieje się tak, kiedy szerokość danego odcinka drogi czy zakrętu uniemożliwia bezpieczne minięcie się transportu z innym autem. Mogą też uniemożliwić manewr wyprzedzania na drodze dwupasmowej. Jeżeli jako kierowca, spotkasz się kiedyś z taką sytuacją, nie denerwuj się, nie robimy tego ,,na złość” 😉 Po prostu dbamy o Twoje bezpieczeństwo.
Procedury poprzedzające transport domku mobilnego
Proces samego przejazdu jest nam już znany. Nie wiemy jednak jeszcze o kilku istotnych kwestiach, które go poprzedzają. Poniżej przedstawiamy kilka etapów.
1. Planowanie trasy przejazdu domku mobilnego.
2. Złożenie wniosku o pozwolenie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
3. Uzyskanie pozwolenia na przejazd.
4. Ustalenie konkretnej daty transportu.
Planowanie trasy przejazdu
Planując transport domku mobilnego w miejsce docelowe, należy pamiętać, że bardzo istotną rolę odgrywają wymiary dróg dojazdowych. Mowa zarówno o szerokości drogi, po której będzie poruszał się domek holenderski, jak i zakrętów, dróg leśnych, itd. Pamiętajmy, że wysokość domku to ponad 4m. Dodając do tego wysokość lawety, mamy około 5m. Ważne jest zatem sprawdzenie, czy na drodze nie występują gałęzie drzew czy nisko osadzone linie energetyczne.
To, o czym zdarza się klientom zapominać to szerokość wjazdu na działkę. Jeżeli jest ona niemal równa szerokości domku mobilnego, albo niewiele większa, a otoczenie nie pozwala na prostopadłe wprowadzenie domku, to wjazd okaże się niemożliwy. Wtedy rozwiązaniem jest albo rozbiórka bramy czy ogrodzenia albo użycie dźwigu, który przemieści domek ponad nim. Warto takie rzeczy sprawdzić już na etapie zamówienia. Może się, bowiem okazać, że zamiast domku o szerokości 4m, wybierzemy 3,5m.
Złożenie wniosku do GDDKiA
Jest to niezbędny element poprzedzający transport nienormatywny. Chcąc przewieźć domek mobilny, którego rozmiary znacząco przekraczają wymiary standardowych ładunków, należy zgłosić się do Generalnej Dyrekcji z odpowiednim wnioskiem. Kierując go, proponujemy trasę przejazdu, uzupełniamy informacje o ładunku oraz wnosimy odpowiednią opłatę. Czas oczekiwania na wydanie pozwolenia, na chwilę obecną, wynosi 14-30 dni.
Uzyskanie pozwolenia na przejazd
Po otrzymaniu naszego wniosku i opłaty, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, kieruje zapytania o możliwość przejazdu przez poszczególne drogi, do wszystkich zarządców dróg, po których będzie się odbywał przejazd. Mowa o wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych, koncesjonariuszach autostrad, a w granicach miast na prawach powiatu (oprócz dróg ekspresowych i autostrad) prezydentach miast (np. Warszawy). Dopiero po uzyskaniu zgody, każdego z nich, wydaje pozwolenie na przejazd ładunku nienormatywnego (gabarytu). Termin jego ważności to 14 dni.
Ustalenie konkretnej daty transportu
Czas oczekiwania na pozwolenie od GDDKiA to od 14 do 30 dni. Wydane pozwolenie ma termin ważności, wynoszący 14 dni. Są to kluczowe informacje, które należy wziąć pod uwagę ustalając konkretną datę transportu domku mobilnego. Pamiętajmy, że transport nienormatywny odbywa się wyłącznie w określonych godzinach, tj. od 22:00 do 6:00. Ważne jest też zorganizowanie w tym czasie sprzętu (najczęściej ciągnika rolniczego), który umożliwi wwiezienie domku na działkę. Z własnego doświadczenia, wiemy, że taki wjazd przy pomocy lawety ciężarowej, w 99% przypadków byłby niemożliwy. Ma na to wpływ ilość miejsca wokół, różnego typu nasadzenia, itp.
Podsumowując, należy stwierdzić, że domki mobilne mogą jeździć po drogach publicznych, ale wyłącznie na lawecie ciężarowej. Transport domków holenderskich jest złożonym procesem, wymagającym sporego doświadczenia. Dzięki niemu, ryzyko ewentualnych uszkodzeń znacząco spada. Warto mieć to na uwadze, wybierając odpowiednią firmę do realizacji takiej usługi. DMK Budownictwo, jako producent domków mobilnych, w ramach usług dodatkowych, transportuje domki mobilne własnej produkcji.