Glamping, czyli połączenie słów „glamour” oraz „camping”, to koncepcja luksusowego kempingu, która zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. W przeciwieństwie do tradycyjnego kempingu, glamping oferuje pełen komfort i luksus, zachowując jednocześnie bliskość natury. To sposób na oderwanie się od codzienności bez rezygnacji z wygód, które cenimy na co dzień. Dla osób pragnących odpocząć w wyjątkowych warunkach, ale niekoniecznie w klasycznym hotelu, glamping to idealna opcja.

W glampingu najczęściej wykorzystywane są różnego rodzaju domki glampingowe, które łączą w sobie mobilność i funkcjonalność z estetyką i komfortem. W tym artykule przyjrzymy się bliżej domkom glampingowym, ich różnorodności, a także rozwiejemy wszelkie wątpliwości, które mogą pojawić się u osób planujących otwarcie własnego ośrodka glampingowego. Jeśli rozważasz inwestycję w takie rozwiązanie, to dobry moment, by zrozumieć, dlaczego domki modułowe mogą być dla Ciebie idealnym wyborem.

Domek glampingowy – czym jest?

Domki glampingowe to z roku na rok, coraz bardziej popularne rozwiązanie. Jest atrakcyjne zarówno dla osób chcących spróbować tej formy wypoczynku jak i tych prowadzących działalność polegającą na ich wynajmie. Domki glampingowe to mobilne, czasem modułowe struktury, które oferują luksusowe warunki mieszkalne w otoczeniu przyrody. W odróżnieniu od tradycyjnych namiotów czy kamperów, domki glampingowe oferują przestronne wnętrza, często z w pełni wyposażoną kuchnią, łazienką, a nawet salonem. Są to domki modułowe, które można łatwo dostosować do potrzeb właścicieli oraz klientów. Wybierając domek glampingowy jako główny element swojego ośrodka, stawiasz na nowoczesność i elastyczność.

Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań są domy modułowe całoroczne lub letniskowe, które dzięki swoim właściwościom izolacyjnym oraz nowoczesnym technologiom umożliwiają komfortowy wypoczynek przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Taki domek modułowy zapewnia ciepło zimą i przyjemny chłód latem, co czyni go idealnym wyborem dla każdego, kto chce oferować swoim klientom niezapomniane doznania przez cały rok.

domek mobilny Samos, domek mobilny 35m2

DOMEK MOBILNY SAMOS

Domek mobilny Bahama

DOMEK MOBILNY BAHAMA

Domek mobilny King

DOMEK MOBILNY KING

Domek mobilny Grand

DOMEK MOBILNY GRAND

Domek mobilny z antresolą Granero

DOMEK MOBILNY GRANERO / GRANERO LOFT

Domek mobilny 48m2, nowy domek holenderski

DOMEK MOBILNY ROYAL

Jak wybrać działkę pod glamping?

Chcąc stworzyć ośrodek glampingowy, być może dysponujesz już ciekawą nieruchomością. Jeżeli nie, to jej znalezienie i zakup stanowi pierwszy krok. Lokalizacja i atrakcyjność terenu mają kluczowe znaczenie, ponieważ będą bezpośrednio wpływać na to, czy nasz obiekt będzie cieszył się zainteresowaniem i rezerwacjami. Z myślą o przyciągnięciu gości warto rozważyć działki położone w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Do takich z pewnością należą: wybrzeże, Mazury lub tereny górskie. Nie zawsze konieczne jest wybieranie gruntów w pobliżu znanych kurortów – dla wielu miłośników glampingu cicha, spokojna okolica z dala od zgiełku miasta jest dużo bardziej pożądana. Można zatem rozważyć zakup ziemi w mniej popularnych miejscowościach, na przykład na ich peryferiach, ale blisko lasów, jezior, rzek czy szlaków turystycznych. Wtedy możemy liczyć na niższe ceny nieruchomości.

Z naszych obserwacji wynika, że coraz bardziej popularne stają się odosobnione miejsca charakteryzujące się ciszą i spokojem. Wiele osób nie poszukuje dodatkowych rozrywek, a jedynie wyciszenia z dala od zgiełku miast i tłumów ludzi. Działka pod lasem, na której postawisz 2-3 domki modułowe może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Bez względu na wybraną koncepcję, przed podjęciem decyzji o zakupie działki należy sprawdzić jej warunki zabudowy. Istotne jest także upewnienie się, czy istnieje możliwość podłączenia mediów. Nie bez znaczenia jest wygodny dojazd.. Ważnym czynnikiem jest również rozmiar działki – powinna być na tyle przestronna, aby mogła pomieścić planowaną liczbę domków glampingowych. Musimy też przewidzieć miejsce na parking czy dodatkową infrastrukturę (jeżeli taką przewidujemy), np. place zabaw, basen, miejsce na saunę czy jacuzzi.

Dobrze również wiedzieć, że wszystkie domki rekreacyjne oferowane przez DMK Budownictwo są wyposażone w koła, które możemy też łatwo zdemontować. Oznacza to, że mamy możliwość ich używania w celu przestawienia domku w ramach naszej działki a po dokonaniu tej czynności, możemy je zdjąć i przechowywać w innym miejscu lub zwrócić producentowi domków (jeżeli nie planujemy przestawiania budynków).

Domki modułowe

Domki glampingowe – rodzaje

Rynek domków glampingowych jest różnorodny, a inwestorzy mogą wybierać spośród wielu modeli, które różnią się zarówno wielkością, jak i stylem wykończenia. Do najpopularniejszych rodzajów domków glampingowych należą:

1. Domki mobilne – to gotowe jednostki, które można przetransportować na docelowe miejsce i szybko ustawić. Idealne dla osób, które chcą rozpocząć działalność glampingową w krótkim czasie. Całoroczne domki letniskowe to doskonała opcja, którą możemy w pełni dostosować do swoich potrzeb. To my decydujemy, czy wszystkie domki glampingowe w naszym ośrodku, będą wyglądały identycznie, czy zróżnicujemy opcje zakwaterowania, aby sprawdzić, która najbardziej przypadnie do gustu naszym klientom.
2. Domy modułowe całoroczne – dzięki swoim właściwościom izolacyjnym świetnie sprawdzają się w zmiennych warunkach klimatycznych. Są doskonałą inwestycją dla tych, którzy chcą, by ich ośrodek glampingowy działał przez cały rok, niezależnie od pory roku.
3. Domki modułowe luksusowe – dla bardziej wymagających klientów, oferujące ekskluzywne wnętrza, które zaspokoją nawet najbardziej wysublimowane gusta. Tego typu domki posiadają zazwyczaj droższe materiały wykończeniowe oraz elementy wyposażenia.
4. Eko-domki – konstrukcje, które stawiają na ekologiczne materiały i rozwiązania proekologiczne, np. panele słoneczne, systemy oszczędzania wody.
5. Domki sferyczne i domki kopułowe – to konstrukcje inspirowane kształtem kuli lub półkuli. Te unikalne budynki, znane również jako kopuły geodezyjne, charakteryzują się futurystycznym wyglądem i nietypową, opływową formą.

Domy mobilne a domki sferyczne i kopułowe

Domki sferyczne, ze względu na swój specyficzny kształt, mogą sprawiać trudności przy aranżacji wnętrza. Tradycyjne meble, szczególnie te o prostych liniach, mogą nie pasować do zakrzywionych ścian, co wymaga często zamawiania mebli na wymiar lub wykorzystywania nietypowych rozwiązań przestrzennych. To z kolei generuje dodatkowe koszty. Przy wyborze domków mobilnych, problem znika. Mają one bowiem kształt prostokąta, czyli tradycyjnej bryły, w której bez problemu umieścimy meble wolnostojące dostępne w sklepach. Nie musimy korzystać z usług stolarza.

Chociaż domki sferyczne mogą być energooszczędne i wymagają mniej materiałów na etapie budowy, ich nietypowy kształt może zwiększyć koszty związane z wykonaniem fundamentów, izolacją i instalacjami wewnętrznymi. Projektowanie i dostosowywanie do sferycznej struktury bywa bardziej kosztowne niż w przypadku tradycyjnych, prostokątnych budynków, takich jak domek modułowy.

Ze względu na specyficzny kształt, domki sferyczne mogą mieć problem z rozchodzeniem się dźwięku wewnątrz. Kopułowa konstrukcja może powodować nieprzyjemne odbicia dźwięków, co czasami skutkuje pogłosem. Może to wymagać zastosowania dodatkowych materiałów dźwiękochłonnych, co może podnieść koszty budowy. Domki mobilne posiadają natomiast izolację termiczną, która również wpływa na wygłuszenie budynku.

Chociaż z zewnątrz domki sferyczne mogą wydawać się przestronne, w praktyce ich krzywizny ograniczają pełne wykorzystanie przestrzeni wewnętrznej. Krawędzie domku są mniej funkcjonalne niż w prostokątnych konstrukcjach, co może wpływać na wygodę użytkowania.

Chociaż domki sferyczne są zazwyczaj energooszczędne, ich nietypowy kształt może sprawiać trudności z odpowiednią izolacją termiczną, szczególnie w miejscach styku poszczególnych segmentów konstrukcji. Niewłaściwa izolacja może prowadzić do problemów z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w środku, zwłaszcza w chłodniejszych klimatach.

Domki sferyczne, ze względu na swoją unikalność, często wymagają nietypowych technologii budowlanych oraz zastosowania innowacyjnych materiałów. Może to utrudnić znalezienie odpowiednich fachowców, którzy posiadają doświadczenie w budowie takich konstrukcji, co również może zwiększyć koszty inwestycji. Inaczej sytuacja wygląda w bardziej tradycyjnych rozwiązaniach, jak np. domek modułowy. Tu producent zazwyczaj zapewnia kompleksową usługę. Możemy zdecydować się na zakup usługi transportu i poziomowania w tej samej firmie, co jest znacznym ułatwieniem.

W niektórych miejscach lokalne przepisy budowlane mogą nie przewidywać budowy domów o niestandardowych kształtach, co może utrudnić uzyskanie zezwoleń na budowę. Warto wcześniej sprawdzić, jakie są wymogi w danej lokalizacji, aby uniknąć problemów formalnych.

Ze względu na swoją unikalność, domki sferyczne mogą być mniej atrakcyjne na rynku wtórnym, jeśli właściciel zdecyduje się na ich sprzedaż. Kupcy mogą mieć trudności z dostosowaniem się do nietypowej przestrzeni, co może wpłynąć na wartość inwestycji w dłuższej perspektywie. Domki mobilne, po kilku czy kilkunastu latach użytkowania bez problemu znajdują nabywców na rynku wtórnym.

Wiadomo, że każde rozwiązanie posiada zarówno zalety jak i wady. Warto jednak przeanalizować każdą z nich i podjąć najlepszą dla siebie decyzję.

Domek modułowy

Chcesz otworzyć glamping? Masz pytania? Sprawdź, być może odpowiedź jest poniżej. Jeśli nie, skontaktuj się z nami!

1. Jakie są koszty otwarcia ośrodka glampingowego?

Koszty zależą od wielu czynników, takich jak lokalizacja, liczba domków, standard wykończenia oraz dodatkowe udogodnienia. Przy inwestycji w domki glampingowe (domy modułowe całoroczne, domki sferyczne, czy inne) trzeba wziąć pod uwagę nie tylko koszty zakupu domków, ale także przygotowanie terenu oraz infrastrukturę (wodociągi, prąd, systemy kanalizacyjne). Zastanawiasz się ile kosztuje domek pod glamping? Ceny nie są wygórowane, a na pewno bardzo konkurencyjne, jeżeli porównujemy domek modułowy do budynków tradycyjnych. Oczywiście wiele zależy od wybranego modelu, projektu, wyposażenia i użytych w produkcji materiałów. Nie bez znaczenia jest też liczba zamawianych domków. Im większą ilość zakupimy, tym lepsze warunki finansowe możemy wynegocjować. Dodatkowo, inwestując w domki modułowe, mamy możliwość ich późniejszej odsprzedaży, gdyż nie są trwale związane z gruntem.

Dzięki ofercie DMK Budownictwo możesz dopasować koszty do swojego budżetu, a elastyczne modele domków modułowych pozwalają na stopniowy rozwój ośrodka.

2. Czy domki modułowe nadają się do użytku przez cały rok?

Tak, domki modułowe, zwłaszcza te całoroczne, są doskonale przystosowane do zmieniających się warunków klimatycznych. Ich izolacja oraz możliwość zainstalowania systemów grzewczych sprawiają, że można z nich korzystać zarówno zimą, jak i latem. Dzięki temu możesz prowadzić swój ośrodek glampingowy przez cały rok, maksymalizując zyski.

3. Jak długo trwa montaż domków glampingowych?

Domki glampingowe oferowane przez DMK Budownictwo są projektowane jako domki gotowe, co znacząco skraca czas montażu. W zależności od rodzaju domku, montaż na działce, już gotowego budynku (bo taki przywożony jest lawetą ciężarową) może trwać zaledwie kilka godzin. Dzięki prefabrykacji większość prac budowlanych odbywa się w kontrolowanych warunkach fabrycznych, co minimalizuje ryzyko opóźnień związanych z warunkami atmosferycznymi.

4. Czy domki glampingowe są trwałe?

Tak, domek modułowy projektowany jest z myślą o długowieczności i odporności na trudne warunki atmosferyczne. Wykorzystanie wysokiej jakości materiałów oraz nowoczesnych technologii budowlanych gwarantuje trwałość konstrukcji przez wiele lat. Domy modułowe całoroczne są szczególnie odporne na zmieniające się warunki klimatyczne. Po kilkunastu latach wynajmu, możemy też zastanowić się nad ich sprzedażą. Tak często postępują glampingi zagraniczne.

5. Jakie pozwolenia są potrzebne do otwarcia ośrodka glampingowego?

Zależnie od lokalizacji, mogą być wymagane pozwolenia na budowę lub zgłoszenie postawienia domków mobilnych. Biorąc pod uwagę domki modułowe od DMK Budownictwo, wiemy, że uzyskanie pozwolenia na budowę nie jest koniecznością. Budynki możemy postawić na zgłoszenie. Przed rozpoczęciem inwestycji warto jednak skonsultować się z lokalnymi władzami, udać się do Starostwa Powiatowego i zapoznać się z przepisami dotyczącymi zagospodarowania przestrzennego. Niestety nieprecyzyjność przepisów w naszym kraju może powodować rozbieżne interpretacje różnych urzędów. Najczęściej jednak, po odpowiednim dostosowaniu projektu, kształtu bryły i materiałów, udaje się zalegalizować postawienie takich domków. Więcej na temat formalności związanych z domkami glampingowymi, możesz znaleźć tu: https://dmkbudownictwo.pl/2023/09/15/domki-mobilne-aspekty-prawne/.

Domy modułowe całoroczne

6. Glamping – aspekty prawne i podatkowe

Sezonowy wynajem

Planując sezonowy wynajem domków glampingowych, nie jesteśmy zobligowani do prowadzenia działalności gospodarczej. Jak wygląda kwestia podatkowa? Zapłacimy 8,5% zryczałtowanego podatku, o ile przychód nie przekroczy 100.000 PLN w skali roku. Po przekroczeniu tej kwoty, obowiązuje nas stawka 12,5%.

Całoroczny wynajem

Jeżeli interesuje nas wynajem przez cały rok, konieczne będzie założenie działalności gospodarczej.
W przypadku, gdy planujemy rozwijać nasz biznes, całoroczny wynajem domków glampingowych, takich jak domek modułowy czy domki modułowe, będzie traktowany jako świadczenie usług hotelarskich. Oznacza to, że będziemy zobowiązani do zgłoszenia naszych obiektów do ewidencji prowadzonej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwego dla lokalizacji naszego ośrodka. W ramach tego zgłoszenia należy również przestrzegać przepisów dotyczących wymagań sanitarnych, ppoż oraz tych związanych z wyposażeniem domków.
Prowadzenie wynajmu na większą skalę wymaga również zadbania o zgodność z normami bezpieczeństwa, a domki modułowe muszą spełniać określone standardy, aby mogły być klasyfikowane jako obiekty świadczące usługi hotelarskie. Dzięki temu, wynajem domków glampingowych, zwłaszcza tych całorocznych, może być prowadzony profesjonalnie, a klienci mogą liczyć na wysoki standard usług.

7. Czy mogę dostosować projekt domku glampingowego do swoich potrzeb?

Tak, domki modułowe oferowane przez DMK Budownictwo można dostosować do indywidualnych potrzeb. Niezależnie od tego, czy chcesz mieć domek z większą liczbą sypialni, nowoczesną kuchnią czy tarasem – wszystko jest możliwe.

8. Jakie udogodnienia można wprowadzić w domkach glampingowych?

Domek modułowy może być wyposażony w różnorodne udogodnienia, takie jak klimatyzacja, systemy ogrzewania podłogowego, panele słoneczne, rolety, przestronne tarasy. Nie mówiąc oczywiście o meblach czy sprzętach agd, które mamy w standardzie. Możliwości są praktycznie nieograniczone, a wszystko zależy od budżetu oraz oczekiwań Twoich klientów. DMK Budownictwo oferuje szeroką gamę opcji dodatkowych, które można zintegrować z domkiem modułowym.

Dlaczego warto wybrać domki glampingowe od DMK Budownictwo?

Domki glampingowe od DMK Budownictwo to gwarancja najwyższej jakości oraz trwałości. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i materiałów, nasze domki modułowe i domki mobilne są idealnym wyborem dla każdego, kto chce otworzyć ośrodek glampingowy. Oferujemy elastyczne podejście do projektowania i możliwość dostosowania domków do indywidualnych potrzeb. Co więcej, nasze domy modułowe całoroczne są przystosowane do użytku przez cały rok, co pozwala na prowadzenie działalności niezależnie od sezonu.

W DMK Budownictwo, mamy spore doświadczenie w wyposażaniu ośrodków glampingowych w domki mobilne. Zaufało nam wielu klientów, którzy teraz cieszą się zyskami z najmu. Dzięki temu, możemy doradzić Ci odpowiednie rozwiązania, zapewniające maksymalizację zysków. Wiemy, co się sprawdza, a czego warto unikać w danej sytuacji.

Domy modułowe całoroczne

Domki glampingowe – finansowanie

Dodatkowo zapewniamy pomoc w finansowaniu zakupu! Nie chcesz inwestować własnych środków? Nie ma problemu! Pomożemy Ci uzyskać leasing operacyjny na domki modułowe na korzystnych warunkach. Dzięki temu płatności rozłożysz w czasie, a raty ,,wrzucisz w koszty działalności”.

Jeśli marzysz o otwarciu własnego ośrodka glampingowego, skontaktuj się z nami i sprawdź naszą ofertę domków glampingowych. Dzięki nam Twoje plany mogą stać się rzeczywistością!

Interesują Cię domki glampingowe? Potrzebujesz porady?
Zadzwoń do nas: +48 577 650 230
Lub napisz: domki@dmkbudownictwo.pl