Różnic pomiędzy domkami mobilnymi a tradycyjnymi obiektami mieszkalnymi jest sporo. Jedną z nich jest sposób ich budowy. Domki mobilne produkuje się na halach, a następnie przewozi w całości na miejsce, w którym mają być posadowione. Nie transportuje się pojedynczych materiałów budowlanych, lecz gotowy “produkt”. Warto wiedzieć, z jakich etapów składa się taki proces przewozu.

Domki mobilne podlaskie

Zasady i przygotowanie do transportu

Jeszcze zanim firma przystąpi do załadunku i transportu, musi uzyskać pozwolenie na przewóz. Ponieważ domki mobilne posiadają większe wymiary niż przyczepa kempingowa, niestety nie da się przewieźć ich bez wcześniejszej zgody odpowiedniego urzędu. Nasze obiekty mają zazwyczaj szerokość od trzech i pół do czterech metrów, a więc transport za autem osobowym nie jest możliwy i trzeba korzystać ze specjalnych samochodów ciężarowych.

Ponadto domki mobilne można określić mianem ładunków ponadgabarytowych lub nienormatywnych, gdyż przekraczają podane w przepisach prawa rozmiary ładunków, które można swobodnie przewozić. Transport odbywa się dopiero po wyznaczeniu trasy i uzyskaniu pozwolenia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ponieważ w innym razie taki ruch poważnie zagrażałby innym użytkownikom dróg.

Sposób przewozu domku mobilnego

Inne cechy charakterystyczne transportu domków mobilnych to fakt, iż zawsze odbywa się nocą, a do jego przeprowadzenia niezbędny jest fachowy pilotaż. Poza kierowcą wiozącym obiekt i posiadającym obowiązkowe ubezpieczenie OCP, w drogę rusza także jeden lub dwa samochody pilotujące. Wszystko to w celu zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa.

Domy na zgłoszenie producent

Ustawienie domku za pomocą ciągnika rolniczego

Samo wwiezienie domku mobilnego na działkę klienta może natomiast przebiegać w różny sposób. Nie zawsze da się wykonać to zadanie tylko za pomocą lawety. Należy zaufać przewoźnikowi, który oceni, czy da się dostarczyć obiekt w ten sposób, bez ryzyka jego uszkodzenia. Jeśli nie ma takiej możliwości, to ciężarówka z domkiem podjeżdża jak najbliżej działki. Następnie domek jest rozładowywany (za pomocą wciągarki), a w konkretny punkt trafia dzięki użyciu ciągnika rolniczego. Nasze domki mobilne posiadają dyszel przestawny.

Oznacza to, że możemy go zamontować z jednej lub drugiej strony domku, co umożliwia łatwiejsze manewrowanie. Należy pamiętać, że brama wjazdowa na działkę, przez którą ma on jechać na własnych kołach, musi być szersza przynajmniej o metr niż domek. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko jego uszkodzenia.

Nowe domki holenderskie
Dom do 70m2

Ustawienie domku dźwigiem

Zdarza się jednak, że występują okoliczności uniemożliwiające wwiezienie domku na miejsce docelowe w ten sposób. Przyczyną może być zbyt wąska droga dojazdowa czy sam wjazd na działkę. W takiej sytacji rozwiązaniem jest dźwig, za pomocą którego domek jest podnoszony na odpowiednią wysokość a następnie ustawiany na miejscu docelowym.

Domki mobilne całoroczne
Polski producent domków mobilnych