Domki letniskowe to rozwiązanie stale zyskujące popularność. Wielu z nas marzy o wypoczynku we własnym domu, umiejscowionym w ciekawych okolicznościach przyrody. Żeby się tym cieszyć, wystarczy znaleźć działkę spełniająca nasze wymagania i postawić na niej domek letniskowy. Jaki wybrać? Cóż, opcji jest wiele. Przedstawimy kilka z nich.

Domki letniskowe – rodzaje

Wyróżnić można, co najmniej kilka różnych rodzajów domków letniskowych. Należą do nich m.in. domki mobilne, domki drewniane, domki murowane, domki modułowe, kontenery, tiny house, houseboaty, używane domki holenderskie, przyczepy kempingowe, kampery. Sporo możliwości prawda? Ale jak wybrać tą najlepszą? Aby dokonać najlepszego wyboru, należy przeanalizować każdą opcję pod kątem naszych potrzeb. Bo kto jak nie my, wie najlepiej, czego potrzebujemy, a co jest nam zbędne? 😉 Dla ułatwienia sprawy, postanowiliśmy pokrótce opisać dostępne opcje.

Domki mobilne jako domki letniskowe

Domki mobilne mogą pełnić rolę domku letniskowego, służącego do wypoczynku, w zasadzie o każdej porze roku. Stosowane ocieplenie (izolacja termiczna) oraz system ogrzewania, sprawiają, że możemy utrzymać zadaną temperaturę, niezależnie od tej panującej na zewnątrz. Należy jednam sprawdzić parametry izolacyjne, jeszcze przed dokonaniem zamówienia. Domek letniskowy na kółkach, w całości powstaje na hali produkcyjnej, a w miejsce docelowe dociera w pełni przygotowany do użytkowania. Należy jedynie podłączyć media i można korzystać z budynku. Unikamy, zatem kłopotliwego placu budowy wiążącego się z mniejszym lub większym bałaganem. Domki mobilne to domy na kołach, które w razie zaistnienia takiej potrzeby, można przemieszczać. Na własnych kółkach mogą być przestawianie w ranach danej posesji. Aby przewieźć taki budynek na inną działkę, należy jednak skorzystać z usług firmy transportowej lub producenta domków mobilnych, który świadczy takie usługi (m.in. DMK Budownictwo- zapewnia transport domków mobilnych własnej produkcji).

Domek letniskowy
Domki mobilne

Domki drewniane

Są to budynki powstające od początku do końca na działce klienta. Nie unikamy, zatem placu budowy. Możemy jednak decydować o kształcę bryły, która nie musi być na planie prostokąta, jak to zazwyczaj jest w przypadku domków mobilnych. Domki drewniane mogą być ocieplone lub nie. Decyzja w tej kwestii należy do klienta. Powinniśmy znaleźć producenta, który posiada w swej ofercie takie domy i umówić się na dogodny termin rozpoczęcia prac.

Domki murowane

To rozwiązanie bardzo często stosowano w latach osiemdziesiątych, dziewięćdziesiątych. Chyba każdy z nas kojarzy dość stare domki letniskowe nad mazurskimi jeziorami. Często są to właśnie niewielkie murowane budynki, których wnętrze niejednokrotnie, pamięta jeszcze poprzednią epokę 😉 Obecnie raczej rzadko spotyka się murowane domki letniskowe. Tą metodę wykorzystuje się najczęściej do tworzenia domów mieszkalnych o większych powierzchniach.

Domki modułowe

To rozwiązanie polega tworzeniu domu na zasadzie łączenia kilku modułów. Różne firmy oferują odmienne opcje łączenia. W jednych moduły mogą stać jeden na drugim tworząc piętra budynku. W innych mogą być łączone ze sobą w rożny sposób (literka L, literka H, literka T) tworząc odmienne bryły, ale na jednym poziomie stanowiąc budynki parterowe. Podobnie jak w przypadku domków mobilnych, domki modułowe a w zasadzie poszczególne moduły, docierają w miejsce docelowe w całości. Następnie są łączone ze sobą już na działce klienta. Po zakończeniu prac z tym związanych, można rozpocząć użytkowanie domku. Należy zaznaczyć, że na nasze życzenie, taki dom, może dotrzeć na naszą działkę w pełni wyposażony. Dzięki temu unikniemy poszukiwań odpowiedniego zakładu stolarskiego czy sklepów meblowych.

Kontenery jako domki letniskowe

Kontenery mieszkalne lub letniskowe mogą również pełnić rolę domku do wypoczynku. Technologia produkcji jest niekiedy zbliżona do technologii tworzenia domków mobilnych. To zapewne dlatego, niejednokrotnie pojęć tych używa się zamiennie. To, co należy podkreślić, to fakt, iż kontenery posiadają zazwyczaj mniejsze wymiary od domków na kołach. Ich szerokość sięga zazwyczaj 2,5m lub 3m, podczas gdy w domkach mobilnych może ona sięgać ponad 4m. Kontenery również docierają na działkę w całości i także mogą od razu posiadać wyposażenie.

Używane domki holenderskie

Są to domki na kołach, produkowane najczęściej przez zagranicznych producentów. Do Polski docierają zazwyczaj już, jako używane, kilku lub kilkunastoletnie budynki. Ich cechy są bardzo zbliżone do domków mobilnych. Odróżnia je jednak wytrzymałość konstrukcji, jakość stosowanych materiałów i materiały izolacyjne. Jeżeli jednak nie zależy nam tak bardzo na jakości, a na rozwiązaniu budżetowym, jest to dobra opcja. Ceny używanych domków holenderskich są sporo niższe niż ceny nowych domków mobilnych.

Houseboaty

To stosunkowo nowe rozwiązanie. Są to tzw. domki na wodzie. Buduje się je w fabryce, a na działkę, a w zasadzie pobliski zbiornik wodny docierają w całości. Tworzone są na platformie o określonej wyporności. Dzięki temu możliwe jest ich umieszczenie na powierzchni wody. Tego typu budynki posiadają specjalne rozwiązania dotyczące zaopatrzenia w media i odprowadzenia nieczystości. Użytkować je można najczęściej jedynie od wiosny do jesieni. Nie są to budynki całoroczne. Doskonale jednak wpisują się w pojęcie: domki letniskowe 😉

Tiny House

To bardzo małe domki zaprojektowane tak, aby możliwe było ich przemieszczanie za pomocą auta osobowego. Działają na podobnej zasadzie, co przyczepy kempingowe. Tworzone są jednak z myślą zawiezienia w konkretne miejsce, w którym spędzą dłuższy czas, a następnie przewiezienia w kolejne. Raczej problematyczne byłoby stałe podróżowanie z domem podpiętym do haka samochodowego. Takie budynki często posiadają antresolę, zapewniająca dodatkową przestrzeń. Posiadają też wszystkie niezbędne do życia elementy rozmieszczone w sprytny sposób na tak niewielkiej powierzchni.

Przyczepy kempingowe

Ta opcja jest znana większości z nas. Towarzyszy nam od lat. Przyczepy kempingowe to pojazdy drogowe nieposiadające silnika, przeznaczone do ciągnięcia przez inny pojazd mechaniczny. Przyczepy zazwyczaj wyposażone są w niewielki aneks kuchenny, przestrzeń do spania i łazienkę. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla osób lubiących częste podróże. Przyczepę możemy, bowiem zabrać ze sobą. Czy korzystanie z niej, jako domku letniskowego może się sprawdzić? Pewnie tak, choć musimy pomyśleć o dodatkowej przestrzeni dziennej (np. altanka). W przyczepie miejsca jest niewiele, więc spędzanie tam deszczowych dni mogłoby nie być zbyt komfortowe, szczególnie jeżeli podróżują z nami dzieci.

Kampery

To ostatnia z opisywanych przez nas opcji. Zasada ich działania jest zbliżona do przyczep kempingowych, z tą różnicą, że kamper jest pojazdem posiadającym własny silnik i mogącym poruszać się po drogach samodzielnie. Podobnie jak w przypadku opisywanym powyżej, naszym zdaniem to opcja dla osób nie lubiący ,,siedzenia” w jednym miejscu, a raczej dla takich, które pragną zwiedzać, mając ze sobą kawałek własnej przestrzeni. Osoby preferujące wypoczynek w jednym miejscu, mogą nie być usatysfakcjonowane dostępną w kamperze przestrzenią. Dobrze, gdy domek letniskowy jest na tyle duży, że możemy w nim spędzić też dni, w których pogoda nie dopisuje, a sami wiemy, że w Polsce jest ich dość sporo.

Jaki domek letniskowy wybrać?

Analizując powyższe rozważania, można zdecydować o tym, co dla nas jest tak naprawdę ważne i co naszym zdaniem powinny posiadać domki letniskowe. Jeżeli mamy własną działkę i chcielibyśmy mieć swój azyl, do którego będziemy wracać w każdej wolnej chwili, warto pomyśleć o rozwiązaniu bardziej stacjonarnym. Takimi są domki mobilne, używane domki holenderskie, domki letniskowe drewniane, murowane. Decydując się na dość innowacyjną opcję, powinniśmy zastanowić się nad houseboatem. Jeżeli jednak preferujemy podróże i spędzanie czasu w różnych zakątkach poszczególnych krajów, to kamper albo przyczepa kempingowa mogą okazać się dla nas idealnym rozwiązaniem.

Interesują Cię domki letniskowe?

Napisz do nas: domki@dmkbudownictwo.pl
Lub zadzwoń: +48 577 650 230