Czy kontener mieszkalny i dom mobilny to dwa określenia na ten sam obiekt budowlany?

I tak i nie. Konkretne informacje na ten temat znajdziemy poniżej.

Czym są kontenery mieszkalne?

Pierwszą i zasadniczą kwestią jest ich mobilność. Kontenery mieszkalne mogą być kilkukrotnie przenoszone z miejsca na miejsce. Do takiej sytuacji może dojść, kiedy posiadając kontener mieszkalny na swojej działce, postanowimy go sprzedać. Po sfinalizowaniu transakcji, wystarczy jedynie zamówić auto transportujące, które przewiezie budynek w nowe miejsce docelowe. Alternatywną sytuacją jest ta, w której chcielibyśmy sprzedać samą działkę, a kontener mieszkalny zabrać ze sobą w inną lokalizację. Wtedy również naszym jedynym zmartwieniem jest zorganizowanie transportu i wybranie miejsca docelowego.
Kolejną cechą, jaką posiadają kontenery mieszkalne całoroczne jest ich wytrzymałość. Wykonywane są często (choć nie zawsze i to należy sprawdzić przed zakupem!) z wysokiej jakości materiałów budowlanych, zapewniających nie tylko bezpieczeństwo użytkowania, potwierdzoną często certyfikatami (takimi jak TUV Rheinland ), ale również trwałość na lata. O to jaka jest prognozowana ilość czasu, przez jaki możemy korzystać z danego domku, należy zapytać producenta.
Kontener mieszkalny zazwyczaj stanowi bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Pomimo stosunkowo niewielkiej powierzchni znajdziemy w nim kuchnię, łazienkę, sypialnie i salon, czyli wszystko to, co niezbędne do życia codziennego.

domek mobilny Samos, domek mobilny 35m2

DOMEK MOBILNY SAMOS

Domek mobilny Bahama

DOMEK MOBILNY BAHAMA

Domek mobilny King

DOMEK MOBILNY KING

Domek mobilny Grand

DOMEK MOBILNY GRAND

Domek mobilny z antresolą Granero

DOMEK MOBILNY GRANERO / GRANERO LOFT

Domek mobilny 48m2, nowy domek holenderski

DOMEK MOBILNY ROYAL

Gdzie powstają kontenery mieszkalne?

W fabryce. Kontenery mieszkalne zawsze budowane są w zakładach produkcyjnych. To tam dostarczane są wszystkie komponenty i odbywa się ich montaż. Na działkę klienta trafia już gotowy kontener mieszkalny całoroczny lub letniskowy, który zaraz po odpowiednim ustawieniu i wypoziomowaniu nadaje się do użytkowania. Nie musimy, więc oglądać tak zwanego placu budowy, kontrolować pracowników, obawiać się o terminy poszczególnych prac. Tym wszystkim zajmuje się producent.

Ile czasu czeka się na kontener mieszkalny?

Ten temat jest sprawą dość indywidualną. Zależy on od mocy produkcyjnych danej firmy zajmującej się jego budową oraz aktualnej liczby zamówień. Można jednak przyjąć, że orientacyjny czas oczekiwania na kontenery mieszkalne całoroczne wynosi od trzech do pięciu- sześciu miesięcy. Jeżeli chcielibyśmy cieszyć się takim domkiem wiosną, należałoby zatem dokonać zamówienia w okolicach listopada lub grudnia, a ostatecznie na początku roku.

Czy kontenery mieszkalne można dostosować do potrzeb?

Zazwyczaj tak. Większość producentów stawia na zadowolenie klienta. To, dlatego decydują się na spełnianie jego oczekiwań, a co za tym idzie, tworzenie rozwiązań indywidualnych. Jako przyszły właściciel takiego domku, mamy możliwość wyboru projektu i rozmiaru budynku, ze standardowych dostępnych w ofercie. Możemy też (choć to zależy od decyzji producenta) nanosić zmiany lub też tworzyć całkowicie nowe projekty i dostosować rozmiar budynku oraz poszczególnych pomieszczeń do naszych preferencji. Niejednokrotnie producenci posiadają w swojej ofercie też różnorodne materiały wykorzystywane w produkcji. Zazwyczaj ich wybór wiąże się z różnymi przedziałami
cenowymi, co pozwala również dostosować kontener mieszkalny całoroczny do naszego budżetu. Do wyboru mamy też różne warianty kolorystyczne poszczególnych materiałów użytych do budowy. Mowa tu m.in o elewacji, stolarce okiennej i drzwiowej, pokryciu dachowym, ścianach wewnętrznych, podłodze, meblach.

Kontener mieszkalny – jakie ma wyposażenie?

Ten aspekt również uzależniony jest od poszczególnych firm, posiadających kontenery mieszkalne całoroczne w sprzedaży. Jedni posiadają bogatszą ofertę, inni mniej, proponując alternatywne rozwiązania. Jednak zawsze możemy zdecydować, jaką wersję z przygotowanych przez producenta, wybierzemy. Najczęściej dostajemy też możliwość skomponowania poszczególnych elementów indywidualnie. Dzięki temu możemy w pełni dostosować nasz dom mobilny do naszych potrzeb. W końcu to my będziemy go użytkować, w związku z czym, musi nam być w nim wygodnie.

Kontenery mieszkalne całoroczne
Kontenery mieszkalne całoroczne

Czy kontenery mieszkalne całoroczne można ze sobą łączyć?

Zdecydowanie tak. Większość firm dostępnych na rynku, pozwala na łączenie kontenerów tworząc tym samym większe bryły- domy modułowe. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie potencjalnych klientów. Coraz więcej osób zainteresowana jest zamieszkaniem, w co najmniej kilkudziesięciometrowym domu. Pojedynczy kontener nie mógłby w tej kwestii spełnić większości oczekiwań. To dlatego, mamy opcję łączenia kilku sztuk na naszej działce, w miejscu docelowym.

Jakie funkcje mogą pełnić kontenery mieszkalne całoroczne?

Zaczynając od najczęściej spotykanego przeznaczenia tego typu budynków, należy wspomnieć o wypoczynku. To właśnie w celu spędzania wakacji, urlopu czy ferii zimowych, najczęściej decydujemy się na zakup kontenera mieszkalnego. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Kolejną jest całoroczne zamieszkanie. Tak, wiele osób decyduje się na przeprowadzkę do takiego domu, jako alternatywa dla mieszkania w bloku czy budynku tworzonego metodą tradycyjną. Dostosowują go wówczas do własnych potrzeb, wyposażając we wszystkie niezbędne elementy. Są też osoby, chcące prowadzić działalność gospodarczą w takim obiekcie. Wtedy pełni on funkcję biura. Zdarzają się również mniej oczywiste rozwiązania. Należą do nich: mobilne przedszkole, żłobek czy spa wyposażone w saunę i jaccuzzi.

Kontenery mieszkalne na wynajem – czy to możliwe?

Oczywiście, że tak. Chcąc utworzyć jedyne, bądź kolejne źródło dochodu, możemy zdecydować się na zakup tego typu domków pod wynajem. Kilka lub kilkanaście sztuk postawionych na działce umiejscowionej w odpowiednim rejonie, może nam przynieść znaczne środki finansowe. Z doświadczenia wiemy, że wynajem indywidualnych budynków cieszy się niesłabnącą popularnością i stanowi świetną alternatywę dla zatłoczonych hoteli. Urlopowicze poszukujący spokoju i większej prywatności, z pewnością zdecydują się na wynajęcie niewielkiego budynku, w którym zakwaterowani będą jedynie bliscy, zamiast pokoju hotelowego sąsiadującego z innymi, w których przebywają obce nam osoby.

Czym kontener mieszkalny różni się od domu mobilnego?

Po zaprezentowaniu kilku głównych cech charakteryzujących kontenery mieszkalne, możemy przejść do porównania tego rozwiązania do domów na kółkach. Pierwszą i zasadniczą różnicą jest fakt, iż domy mobilne posiadają koła. Dzięki temu mogą być załadowane i rozładowane z auta ciężarowego za pomocą wciągarki. Na miejsce docelowe (z miejsca rozładunku) mogą być transportowane przy pomocy ciągnika lub koparki (podczepione do dyszla). Kontenery mieszkalne na auto ciężarowe ,,dostają się” przy pomocy dźwigu. Podobnie wygląda sprawa rozładunku. Ze względu na brak kół, jest to jedyna opcja.

Transport

Sam transport zarówno domu mobilnego jak i kontenera jest dość zbliżony. Stanowi transport nienormatywny, ze względu na rozmiar ładunku. W związku z tym wymagany jest pilotaż (jedno lub dwa specjalnie oznaczone auta pilotujące i kierowcy z odpowiednimi uprawnieniami) oraz zezwolenie na przejazd wydawane przez GDDKiA. Transport domków mobilnych czy kontenerów musi obyć się w ściśle określonych godzinach. Są to godziny nocne, kiedy ruch na drogach jest najmniejszy.

Rozmiar

Zarówno kontener mieszkalny jak i dom mobilny, powstają na hali produkcyjnej. Na działkę klienta dociera w całości. Oznacz to, że ich rozmiary mogą być zbliżone. Decyduje o nich klient i możliwości produkcyjne producenta.

Materiały i konstrukcja

Przeglądając różne oferty dostępne na rynku, można dojść do wniosku, że zarówno kontenery mieszkalne całoroczne jak i domki mobilne wykonywane są z tych samych lub bardzo zbliżonych materiałów. Różnią się w zależność od producenta, jednak niekoniecznie ze względu na typ budynku. Nieco inaczej wygląda sprawa konstrukcji. Tu zazwyczaj występują drobne różnice. Kontenery mieszkalne, jak już wspomnieliśmy, ładowane i ustawiane są zawsze za pomocą dźwigu. I tu są dwie opcje jego unoszenia. Pierwsza to umieszczenie belek pod konstrukcją budynku i trawersu ponad nim. Druga natomiast polega na zaczepieniu lin czy pasów transportowych bezpośrednio do otworów umieszczonych na górze kontenera, w okolicy dachu. O ile pierwsza z wymienionych opcji jest też możliwa w przypadku domów mobilnych, o tyle druga zdecydowanie nie, gdyż ich konstrukcja, w przeciwieństwie do konstrukcji kontenera mieszkalnego, na to nie pozwala.

Podsumowując powyższe rozważania, należy stwierdzić, że kontenery mieszkalne całoroczne i domki mobilne są dość zbliżonymi produktami. To dlatego, często owych haseł używa się zamiennie. Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem takiego budynku:
Napisz do nas: domki@dmkbudownictwo.pl
Lub zadzwoń: +48 577 650 230