Zdecydowanie tak! Zakup domu mobilnego w leasingu to doskonała opcja dla osób prowadzących działalność gospodarczą. No dobrze, ale jak to wygląda? Większość przedsiębiorców spotkała się z możliwością wzięcia leasingu na zakup auta służbowego. Ale jak leasinguje się domy mobilne? Spieszymy z odpowiedzią.

Czym jest leasing?

Na początek warto krótko wyjaśnić pojęcie leasingu. Podejrzewamy, że większości z Was jest ono doskonale znane, co nie zmienia faktu, że zawsze można odświeżyć posiadaną wiedzę.
Leasing jest umową, w której leasingodawca udostępnia (przekazuje prawo do użytkowania) leasingobiorcy określony przedmiot, za co leasingobiorca zobowiązuje się do comiesięcznych wpłat- rat leasingowych w określonej wysokości. Leasing umożliwia korzystanie z danej rzeczy w zamian za wpłaty rat. Należy przy tym pamiętać, że strona użytkująca leasingowany przedmiot nie jest jego właścicielem. Może jednak używać przedmiotu, bez ponoszenia dużych kosztów związanych z jego zakupem.

Czy leasing jest wyłącznie na pojazdy?

Większości z Was, tak się pewnie wydaje. Dzieję, się tak, dlatego, że najczęściej zakupuje się w ten sposób właśnie samochody. Nie są to jednak jedyne przedmioty, jakie możemy sfinansować za pomocą leasingu. Należą do nich jeszcze m.in. przyczepy i naczepy, sprzęt medyczny, maszyny, sprzęt biurowy, oprogramowania, jachty, motorówki, nieruchomości (np. domy mobilne, domki letniskowe).

Jaki rodzaj leasingu dla domów mobilnych?

Rodzajów leasingów jest, co najmniej kilka i należą do nich m.in. leasing operacyjny, finansowy, zwrotny, konsumencki. Skupimy się na jednym, tym najczęściej wykorzystywanym w finansowaniu domów mobilnych. Mowa o leasingu operacyjnym. W tym przypadku właścicielem nieruchomości jest leasingodawca i to on zajmuje się jego amortyzacją (odpisy amortyzacyjne). Leasingobiorca natomiast zobowiązany jest do dokonania wpłaty początkowej, comiesięcznych rat oraz wpłaty końcowej- w przypadku wykupu nieruchomości po zakończeniu okresu leasingowania.

Planując zakup domu mobilnego, wykorzystywanego, jako biuro, domek letniskowy na wynajem czy pomieszczenie socjalne dla pracowników, nie musimy, więc finansować go samodzielnie. Skorzystanie z leasingu operacyjnego, pozwoli nam też na wpisanie wszystkich rat w koszty uzyskania przychodu, przez co pomniejszą nasz dochód do opodatkowania. Oprócz tego, odliczamy podatek vat, zarówno od wpłaty początkowej jak i rat. Dzięki temu leasing domów mobilnych może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Nowoczesna stodoła - Dom mobilny DMK
Nowoczesna stodoła - Dom mobilny DMK

Ile kosztuje leasing domu mobilnego?

Odpowiedzi na to pytanie nie jesteśmy w stanie udzielić “od ręki”. Wszystko zależy od poszczególnych parametrów takich jak: cena domku mobilnego, okres finansowania, wysokość wpłaty początkowej, wysokość kwoty wykupu. Po ich określeniu, możemy poznać zarówno wysokość rat leasingowych jak i jego całkowity koszt. Różne firmy leasingowe, posiadają rozbieżne ,,widełki” co to wartości poszczególnych parametrów, dlatego tak ważne jest wybranie tej, posiadającej najkorzystniejsze. Po zgłoszeniu się do DMK Budownictwo – producent domków mobilnych – otrzymacie wycenę domku, która na Wasze życzenie może zostać przesłana do firmy leasingowej, w celu przedstawienia oferty finansowania. Pozostanie tylko dobranie najkorzystniejszych dla Was parametrów i możemy ruszać z zamówieniem.