Dom modułowy całoroczny czy letniskowy to stosunkowo nowe rozwiązanie. Stanowi doskonałą alternatywę dla budownictwa tradycyjnego. Nie musimy już miesiącami oglądać placu budowy i ,,walczyć” z poszczególnymi firmami wykonawczymi. Na naszą działkę nie muszą być dostarczane różnorodne materiały niezbędne do budowy domu drewnianego czy murowanego. Nie musimy obawiać się o ich kradzieże i instalować wszelkiego rodzaju zabezpieczeń, które też generują koszty. Interesująca wizja prawda? Aby ją zrealizować, wystarczy zdecydować się na zakup domu modułowego.

Czym są domy modułowe całoroczne?

Są to budynki, które od podstaw powstają w fabryce. Na naszą działkę docierają w całości – jako bryły o określonych wymiarach, które łączy się ze sobą w miejscu docelowym. To Ty decydujesz, jaki metraż jest dla Ciebie satysfakcjonujący. Firma produkcyjna tworzy projekt i wykonuje poszczególne moduły. Następnie zajmuje się transportem i połączeniem modułów na Twojej działce.

Jak wygląda proces zamówienia?

Domy modułowe całoroczne zamawia się najczęściej w siedzibie producenta, choć można to zrobić też online. Naszym zdaniem istotne jest jednak obejrzenie produktów na żywo. Musimy, bowiem wiedzieć, że dana firma spełnia nasze oczekiwania, co do jakości i funkcjonalności budynków. Zacząć, więc należy od znalezienia odpowiedniego producenta i umówienia się na spotkanie. Podczas wizyty, oglądamy gotowe domy modułowe całoroczne, zastanawiając się, które z nich najbardziej odpowiadają na nasze potrzeby. Następnie projektujemy nasz wymarzony domek modułowy lub decydujemy się na zakup jednego z projektów standardowych bądź gotowych egzemplarzy, bo niekiedy istnieje i taka możliwość. Zazwyczaj nanoszenie zmian (przed rozpoczęciem procesu produkcyjnego) czy tworzenie projektów indywidualnych od podstaw, nie jest problemem dla producent domków modułowych. Są oni w tej kwestii elastyczni.

Dom modułowy całoroczny DMK
Producent domków modułowych

Dom modułowy całoroczny – wyposażenie

Po dokonaniu wyboru w zakresie rozmiaru i projektu (rozmieszczenia pomieszczeń, okien, drzwi) musimy zastanowić się, jakie elementy wyposażenia powinien posiadać nasz domek modułowy. Na szczęście poza gotowymi opcjami, pakietami wyposażenia, producenci stwarzają najczęściej możliwość indywidualnego doboru każdego elementu. Wiedząc jak wyglądają nasze potrzeby, wiemy przecież najlepiej, które rzeczy są nam niezbędne, a które możemy sobie darować. Często firmy oferują kompletne rozwiązania, czyli oprócz wykończenia wnętrza również określony system ogrzewania, zabudowy meblowe, sprzęty AGD, sanitariaty w łazience, a nawet karnisze czy zasłony. Nie musimy, więc tracić czasu na wizyty w sklepach meblowych, salonach wyposażenia łazienek czy u stolarzy. Wszystko możemy wybrać w jednym miejscu, a po kilku miesiącach odebrać nasz gotowy domek modułowy.

Materiały używane w produkcji

Wybór rozmiaru i projektu oraz wyposażenia to jedno, ale dobór odpowiadających nam materiałów to zupełnie inna kwestia. Musimy pamiętać, że nasz dom modułowy całoroczny musi być dla nas komfortowy. Chcemy przecież czuć się w nim dobrze. To, dlatego tak ważne jest wybranie takich materiałów wykończeniowych, które spełnią nasze oczekiwania. Mówimy tu o elewacji, pokryciu dachowym, wykończeniu ścian i sufitów, rodzaju okien czy drzwi. Najczęściej do wyboru w tym zakresie jest co najmniej kilka opcji.

Domy modułowe całoroczne a możliwości wyboru kolorystyki

Nie od dziś wiadomo, jak bardzo różnią się nasze gusta. Chcąc odpowiedzieć na potrzeby każdego potencjalnego klienta, producent domków modułowych, powinien nieustannie rozszerzać ofertę, dostosowując ją do aktualnie obowiązujących trendów. I tak możemy przebierać w różnych barwach zarówno elewacji i pokrycia dachowego, jak i stolarki okiennej i drzwiowej, czy mebli znajdujących się wewnątrz. Sami decydujemy o ty, jak finalnie będą wyglądały nasze wnętrza. W końcu taki domek modułowy może służyć nam do stałego zamieszkania. Powinien, więc wyglądać tak, jak sobie zaplanujemy.

Dom modułowy całoroczny – zamówienie

Po wybraniu powyższych elementów przyszedł czas na podpisanie dokumentów. Należą do nich – umowa, projekt domu, specyfikacja wyposażenia, specyfikacja kolorystyczna. W ciągu kilku dni od podpisania zamówienia, należy wpłacić zaliczkę. Je wysokość uzależniona jest od decyzji producenta. Od tego momentu pozostaje nam już tylko czekać na nasz wymarzony domek modułowy. Proces jego produkcji może potrwać od kilku do kilkunastu miesięcy, w zależności od możliwości i ilości zamówień. Najczęściej jednak nie trwa dłużej niż pół roku.

Dostawa czyli transport ponadgabarytowy

Kiedy otrzymamy informację, że nasz dom modułowy całoroczny jest gotowy, powinniśmy pofatygować się do fabryki, aby dokonać wstępnego odbioru. Jest to moment, w którym musimy dokładnie przyjrzeć się wszystkim szczegółom wyprodukowanego egzemplarza. Widząc jakiekolwiek niezgodności ze specyfikacjami czy elementy niespełniające naszych oczekiwań, musimy poinformować o tym producenta. Dzięki temu, możliwe jest wprowadzenie działań mających na celu poprawę stanu rzeczy. Jeśli każdy element jest zgodny z zamówieniem i naszymi preferencjami, możemy podpisać wstępny odbiór. Następnie należy uiścić płatność za domek modułowy. Wówczas rozpoczyna się procedura transportowa polegająca na uzyskaniu pozwolenia na przewóz oraz zaplanowaniu odpowiedniego dla obu stron terminu dostawy.

Domy modułowe całoroczne – ustawienie i wypoziomowanie

Kolejny etap obejmuje ustawienie domu modułowego w miejscu docelowym. Po transporcie i rozładunku, przechodzimy do postawienia budynku we wskazanym miejscu oraz połączenia ze sobą modułów. Cały proces trwa od kilku do kilkunastu godzin. Po jego wykonaniu, należy podłączyć dom modułowy całoroczny do mediów dostępnych na działce (pamiętajmy, że przyłącza powinny być przygotowane jeszcze przed dostawą). Od tego momentu możemy rozpocząć użytkowanie naszego nowego lokum.

Jakie funkcje pełnią domy modułowe całoroczne?

To, do czego wykorzystamy nasz domek modułowy zależy tylko od nas. Ze względu na możliwość osiągnięcia znacznych powierzchni budynku, najczęściej pełnią one funkcję mieszkalną. Mogą też służyć nam, jako miejsce wypoczynku na działce rekreacyjnej. Przyjemnie jest spędzać urlop w ciekawym miejscu, we własnym domu. Domy modułowe całoroczne letniskowe mogą też stanowić źródło dochodu. Można, bowiem zainwestować w zakup kilku lub kilkunastu takich obiektów pod wynajem, tworząc w ten sposób ośrodek turystyczny czy kemping. W zachodnich krajach Europy jest to bardzo popularna praktyka.

Domek modułowy
Cena domów modułowych

Cena domów modułowych całorocznych

No dobrze, proces zamówienia i funkcje, jakie mogą pełnić domy modułowe całoroczne, są nam już znane. Ale co z cenami? Jakie są ceny domów modułowych całorocznych? Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna. Ilu producentów, tyle cenników, stosowanych technologii, rodzajów wykończenia i poziomów jakości. Jednak koszt zakupu można oszacować. Po przeanalizowaniu rynku, można stwierdzić, że mieszczą się one w przedziale od około 2.500-3000 PLN za m2 do około 10.000 PLN za m2. Skąd ten ,,rozstrzał”? Cena domu modułowego zależna jest od jego rozmiaru (im mniejszy, tym cena za m2 jest wyższa) oraz poziomu wykończenia i stosowanych materiałów. Można zdecydować się na zakup budynku w stanie deweloperskim lub w pełni wykończonym i wyposażonym.
Chcesz poznać ceny domów modułowych naszej produkcji?

Napisz: domki@dmkbudownictwo.pl
Lub zadzwoń: +48 577 650 230

Co obejmuje cena domu modułowego a co należy do niej doliczyć?

Cena domu modułowego obejmuje zazwyczaj koszt jednego lub kilku modułów składających się z konstrukcji nośnej, izolacji termicznej, stolarki okiennej i drzwiowej, pokrycia dachowego z orynnowaniem, elewacji, ścian wewnętrznych. W zależności od stopnia wykończenia, na jaki się zdecydujemy, obejmować może też wykończenie ścian wewnętrznych, podłóg, sufitów, a także system ogrzewania, zabudowy meblowe i inne elementy wyposażenia (np. rolety wewnętrzne i zewnętrzne, sprzęty agd, itd.).
Należy jednak pamiętać, że oprócz ceny domu modułowego, w naszym budżecie musimy wygospodarować miejsce na koszty związane ze zgłoszeniem (domy modułowe do 70m2) lub pozwoleniem na budowę (domy modułowe powyżej 70m2). Dodatkowo, przed przetransportowaniem obiektu na naszą działkę, powinniśmy zadbać o fundamenty. Mogą to być stopy, ławy bądź płyta fundamentowa. W teorii dom modułowy można postawić na bloczkach betonowych umieszczonych bezpośrednio na gruncie. Nie polecamy jednak takiego rozwiązania. Fundamenty zapewniają większą stabilność budynku. Nie musimy też martwić się o to, że po okresie zimowym, dom trzeba będzie ponownie wypoziomować.
Kolejnym wydatkiem, jakiego nie obejmuje cena domu modułowego, jest transport oraz podłączenie mediów dostępnych na działce. O ile zazwyczaj transport organizowany jest przez producenta domów (klient ponosi jedynie jego koszt), o tyle podłączenie zasilania w energię elektryczną i wodę oraz odprowadzenie nieczystości musi być zwykle zorganizowane przez nowego właściciela.

Ile kosztuje transport domu modułowego?

Odpowiedzi na to pytanie udzielić mogą zarówno producenci domów modułowych jak i firmy transportowe świadczące usługi przewożenia ładunków nienormatywnych. Cena transportu domu modułowego uzależniona jest od jego wymiarów (kategoria ładunku) oraz odległości od siedziby producenta. Im miejsce docelowe jest bliżej fabryki, tym koszt transportu domu jest niższy. Z doświadczenia wiemy, że koszt dostawy wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy PLN.

Chcesz otrzymać cennik domów modułowych? A może chcesz sprawdzić jak kształtuje się cena transportu domu modułowego?
Wypełnij formularz! >> FORMULARZ

Cena małego domu modułowego

Według ofert różnych producentów, za mały dom modułowy uznaje się ten, o powierzchni około 35m2. Na tym metrażu, w zależności od projektu, możemy znaleźć jedną lub dwie sypialnie, pokój z aneksem kuchennym oraz łazienkę. W każdym z tych pomieszczeń, znajdzie się miejsce na wszystkie niezbędne elementy, takie jak sanitariaty, sprzęty AGD, zabudowy meblowe. Tego typu domy modułowe najczęściej wykorzystywane są, jako miejsca wypoczynku. Cena takiego budynku, może wahać w granicach 150-250 tysięcy złotych.

Cena dużego domu modułowego

Tu pojawia się pytanie, jaki rozmiar uznawany jest za duży. Powiedzmy, że dom modułowy 70m2 może się do nich zaliczać, choć metraże potrafią znacząco przekraczać i 100 m2. Niemniej jednak, ceny domów modułowych o większych powierzchniach zaczynają się od poziomu około 300-350 tysięcy złotych. O górnej granicy nie mówimy, bo uzależniona jest od wielkości budynku. Standard wykończenia też ma tu olbrzymie znaczenie.
Warto zauważyć, że skoro cena domu modułowego 70m2 może oscylować w okolicy 300 tysięcy złotych, to jest prawdopodobnie sporo niższa niż koszt zakupu nowego mieszkania w bloku o podobnym metrażu. Możliwość posiadania własnego ogródka i tarasu jest dla niektórych bardzo istotna, dlatego wspomniany dom może okazać się bardzo atrakcyjną alternatywą dla mieszkania.

Ile trwa budowa domu modułowego?

Około 3-4 miesiące.

Gdzie buduje się domy modułowe?

Na hali produkcyjnej.

Czy dom modułowy można postawić na garażu, piwnicy albo dachu budynku?

Jak najbardziej, o ile są one przystosowane do przeniesienia takiego ciężaru.

Domy modułowe całoroczne