Chcesz zakupić nowy domek holenderski, ale nie wiesz, jaki typ ogrzewania można w nim zastosować? Czy zimą będzie w nim ciepło? Czy możesz spędzać w nim czas w okresie jesienno-zimowym? Wszystkiego dowiesz się czytając nasz artykuł.
Nowe domki holenderskie stanowią doskonały pomysł na biznes, wypoczynek czy stałe zamieszkanie. Niezależnie od tego, w jakim celu go nabywasz, powinieneś wiedzieć, jak wyglądają poszczególne opcje. Dziś powiemy o ogrzewaniu.

Użytkowanie domku holenderskiego zimą

Planując zakup domku holenderskiego na wynajem, musisz przemyśleć, czy będzie wykorzystywany wyłącznie latem, czy również w okresie wiosennym, jesiennym i zimowym. Ma to szczególne znaczenie, biorąc pod uwagę typ izolacji termicznej, jaki zostanie w nim zastosowany. Domki mobilne użytkowane wyłącznie poza okresem zimowym, nie muszą być dodatkowo izolowane. Standardowa izolacja w formie wełny mineralnej o grubości 15 cm w dachu i podłodze oraz 10 cm w ścianach będzie wystarczająca. Jeżeli jednak myślisz o tym, aby domki holenderskie wynajmować również zimą, należy wziąć pod uwagę zwiększenie ocieplenia.

Izolacja w nowych domkach holenderskich

Podobnie jest w przypadku domków holenderskich, jakie kupujemy sobie, planując w nich wypoczywać. Jeżeli będziemy korzystać z niego sporadycznie w okresie zimowym, spędzając tam ferie czy święta, nie ma potrzeby inwestować dodatkowych środków w zwiększanie izolacji. Należy pamiętać o tym, że niezależnie od tego, czy nowy domek holenderski posiada standardową izolację (o czym już wspominaliśmy) czy dodatkową, w obu przypadkach, przy zastosowaniu odpowiedniego ogrzewania, stworzymy komfort cieplny o każdej porze roku. Różnica polega na wysokości rachunków. W przypadku stałego użytkowania zimą, oszczędności przy opcji dodatkowej mogą być znaczne, co pozwoli na zwrot inwestycji na nią poniesionych. Przy czasowym użytkowaniu w ujemnych temperaturach, oszczędności będą stosunkowo niewielkie, przez co inwestycja może zwracać się latami.

domek mobilny Samos, domek mobilny 35m2

DOMEK MOBILNY SAMOS

Domek mobilny Bahama

DOMEK MOBILNY BAHAMA

Domek mobilny King

DOMEK MOBILNY KING

Domek mobilny Grand

DOMEK MOBILNY GRAND

Domek mobilny z antresolą Granero

DOMEK MOBILNY GRANERO / GRANERO LOFT

Domek mobilny 48m2, nowy domek holenderski

DOMEK MOBILNY ROYAL

Jakie ogrzewanie w domku mobilnym wybrać?

Każdy producent domków mobilnych posiada w swojej ofercie różne warianty ogrzewania. Do najpopularniejszych zaliczamy:

  1. Grzejniki elektryczne
  2. Panele na podczerwień
  3. Elektryczne ogrzewanie podłogowe
  4. Klimatyzacja z funkcją chłodzenia i grzania

Wszystkie wymienione powyżej, doskonale sprawdzą się w okresie zimowym. W DMK Budownictwo pierwsza opcja – grzejniki elektryczne – zawarta jest w ramach standardowego wyposażenia Premium. Pozostałe stanowią opcje dodatkowe. To klient decyduje o tym, który typ będzie dla niego najbardziej odpowiedni.
Panele na podczerwień stanowią bardziej ekonomiczną opcję, ze względu na ich energooszczędność w porównaniu do zwykłych grzejników elektrycznych, dlatego często wyposażamy w nie nasze nowe domki holenderskie. Mogą występować w kilku wariantach, pełniąc też funkcję wizualną. Do wyboru mamy panel biały, o chropowatej powierzchni –standardowy, panel lustrzany w srebrnej lub czarnej ramie oraz panel w formie obrazu czy zdjęcia wykonywany na indywidualne zamówienie.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe to opcja dla osób lubiących chodzić boso. Zapewnia komfort cieplny o każdej porze roku. Oddzielne termostaty w poszczególnych pomieszczeniach pozwolą nam dostosować temperaturę każdego z nich do naszych potrzeb.
Klimatyzacja to jedna z opcji dodatkowych, jaką mamy w ofercie. Jak wszyscy wiemy, zapewnia przyjemny chłód, kiedy temperatury na zewnątrz szybują w górę. Nie wszyscy jednak wiedzą, że mogą też stanowić źródło ciepła, kiedy aura na zewnątrz nie sprzyja. Nowe domki holenderskie coraz częściej wyposaża się w tego typu rozwiązania.

Co zamiast ogrzewania elektrycznego w domkach holenderskich?

Wszystkie wymienione uprzednio typy ogrzewanie zasilane były energią elektryczną. Co jeśli potrzebujemy alternatywy? Tu pojawiają się dwie opcje:

  1. Ogrzewanie gazowe
  2. Kominek na pellet

Centralne ogrzewanie gazowe w domku holenderskim może być zasilane gazem ziemnym lub z butli, w zależności od tego, czym dysponuje nowy właściciel. Grzejniki umieszcza się w każdym pomieszczeniu. Dzięki termostatom, możemy sterować każdym z osobna.
Kominek na pellet jest znakomitą alternatywą dla kominków tradycyjnych. Posiada największą zaletę, jaką jest naturalny ogień, który możemy podziwiać podczas jesiennych czy zimowych wieczorów. Oprócz tego, jest doskonałym źródłem ciepła zapewniającym odpowiednią temperaturę w całym domku mobilnym. Dodatkowo, nie wymaga nieustannego podkładania drewna celem utrzymania płomienia, gdyż posiada dozownik, który zasypujemy pelletem. Uzupełniać go musimy co kilka dni (przy częstym użytkowaniu), co zdecydowanie nie jest uciążliwe. Brak duszących spalin, jakie wydobywają się z tradycyjnych kominów, jest wartością dodaną tego rozwiązania.

Nowy domek holenderski a kominek na drewno

Czy można wstawić kominek na drewno do domku mobilnego? Można. Wymaga to jednak odpowiednich zabiegów. Należy zabezpieczyć zarówno ściany jak i podłogę. W tym celu stosuje się zazwyczaj płytę kamienną oraz szkło hartowane. Bez tego, poszczególne elementy mogłyby zostać zniszczone i powstałoby zagrożenie pożarowe.

Czy można mieszać rodzaje ogrzewania w domku holenderskim?

Jak najbardziej. Zamawiając nowy domek holenderski, decydujemy o tym, który wariant będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Jeżeli stwierdzimy, że chcemy zastosować kilka, nie ma problemu. Przykładem może być: ogrzewanie podłogowe w łazience, atrakcyjne wizualnie panele na podczerwień w salonie i standardowe grzejniki elektryczne w sypialniach. Takie konfiguracje stosowaliśmy wielokrotnie, ale pamiętaj, że możesz stworzyć własną.

Chcesz wiedzieć więcej?
Napisz do nas: domki@dmkbudownictwo.pl
Lub zadzwoń: +48 577 650 230