Zdecydowałeś się na zakup domku mobilnego i zastanawiasz się czy powinieneś przygotować fundamenty do jego postawienia? Nie wiesz, w jaki sposób przygotować podłoże? Spokojnie, spieszymy z pomocą 😉
Zazwyczaj rozważając zamówienie domku letniskowego, nie tylko analizujemy oferty różnych producentów. Skupiamy się też na zweryfikowaniu formalności, jakich należy dopełnić, aby taki budynek mógł legalnie znaleźć się na naszej działce. Jeżeli w twoim przypadku było tak samo, to zapewne dotarłeś do wielu niezbędnych informacji. Wiesz już, że domki letniskowe, których powierzchnia nie przekracza 70m2, możemy postawić bez pozwolenia na budowę. Musimy jednak pamiętać o zgłoszeniu zamiaru ustawienia takiego budynku na naszej działce. Więcej na ten temat pisaliśmy tu: Domki mobilne – aspekty prawne

Uzbrojenie działki pod domki letniskowe

Formalności to jedno, a o czym jeszcze należy pamiętać? Istotne jest uzbrojenie działki. Zanim przetransportujesz swój domek letniskowy na miejsce docelowe, powinieneś zadbać o to, żeby możliwe było jego podłączenie do mediów. Energia elektryczna, zasilanie w wodę oraz kanalizacja (ewentualnie szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków) są niezbędne do pełnego wykorzystania wszystkich funkcjonalności domku.

Podłoże pod całoroczne domki mobilne

Kolejnym elementem, na który musisz zwrócić uwagę jest podłoże pod mobilny domek letniskowy czy całoroczny. Powinieneś odpowiednio je przygotować. Pamiętaj, że domki mobilne należy wwieźć na działkę, ustawić w odpowiednim miejscu, a następnie je wypoziomować. Żeby było to możliwe, powinieneś zadbać o to, aby grunt, po którym będzie się poruszał, był odpowiednio zagęszczony, w miarę możliwości trzymał poziom i nie był grząski. Waga domku uzależniona jest od jego rozmiaru, ale może wynieść nawet około 14 ton. Dlatego tak ważne jest przygotowanie gruntu, aby nie doszło do sytuacji, w której domek letniskowy nie będzie mógł dotrzeć we wskazane miejsce lub ulegnie uszkodzeniu.

Jeżeli przygotowując przyłącza (elektryczne, wodne, kanalizacyjne) wykonujesz wykopy w miejscu, po którym poruszać się będzie domek mobilny, musisz zadbać o odpowiednie zagęszczenie tego terenu. W przeciwnym wypadku może dojść do jego zapadnięcia w momencie przejazdu. To z kolei, mogłoby spowodować uszkodzenia budynku. Wyciągnięcie go wymagałoby prawdopodobnie użycia dodatkowego sprzętu, co spowodowałoby wygenerowanie dodatkowych kosztów.

Poziomowanie mobilnych domków letniskowych i całorocznych

Mobilne domki letniskowe i całoroczne wymagają poziomowania. Co to oznacza? Że należy ustawić go na odpowiednich podporach, w taki sposób, aby przykładając poziomicę w odpowiednich punktach domku osiągnąć właściwe wskazania – poziom. Dzięki temu, wszystkie elementy, m.in. stolarka okienna i drzwiowa czy meble, działają bez zarzutu. Jeżeli przy otwieraniu okien czy drzwi występują utrudnienia, oznacza to, że poziom nie jest zachowany i należy go wyregulować.

Producenci domków holenderskich

Stopy fundamentowe pod domki na kołach

Najczęściej nowe domki holenderskie ustawia się na bloczkach betonowych. Te z kolei mogą znajdować się bezpośrednio na gruncie lub na uprzednio wylanych stopach fundamentowych. I właśnie to drugie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej polecane. Należy przy tym mieć na uwadze, że stopy powinny być wylane równo z poziomem gruntu. Jest to bardzo istotne, ponieważ domek na kołach będzie jechał po wylanych stopach i stanie bezpośrednio nad nimi. Jeżeli zdecydujesz się na wylanie ich powyżej poziomu gruntu, do ustawienia budynku, konieczne będzie użycie dźwigu (zamiast ciągnika rolniczego). Wygeneruje to dodatkowe koszty.
Skąd masz wiedzieć, ile stóp fundamentowych wylać i w jakiej odległości od siebie? O tym powinien poinformować cię producent domków mobilnych. Różne rozmiary domków wymagają różnej ilości punktów podparcia. W DMK Budownictwo, każdy klient otrzymuje rysunek techniczny uwzględniający zarówno sugerowane wymiaru stóp fundamentowych, jak i ich ilość oraz rozstaw, przypisany do konkretnego egzemplarza.

Domki holenderskie

Inne rodzaje fundamentów pod domki holenderskie – płyta fundamentowa, stopy fundamentowe

Są jeszcze dwie inne opcje przygotowania podłoża. Należą do nich, wylanie stóp fundamentowych powyżej poziomu gruntu oraz wylanie płyty fundamentowej. W obu przypadkach musisz jednak liczyć się z tym, że mobilny domek letniskowy ustawiany będzie przy pomocy dźwigu. Może to generować wyższe koszty niż w przypadku ustawiania domku z pomocą ciągnika rolniczego czy koparki. Samo ustawienie trwa jednak o wiele krócej niż w przypadku stosowania bloczków betonowych.
Ograniczone jest też ryzyko powstawania spękań, które sporadycznie zdarza się przy stosowaniu bloczków. Warunkiem jest prawidłowe wykonanie fundamentu. Niejednokrotnie zdarzają się błędy, utrudniające cały proces. Do najczęstszych należą, brak zachowania poziomu, różne wysokości stóp (nawet niewielkie odchylenia mogą stanowić problem), osadzenie ich w zbyt grząskim gruncie, powodujące niekontrolowane ich przemieszanie pod wpływem ciężaru. Dlatego, jeżeli zlecasz wylanie stóp fundamentowych firmie zewnętrznej (producent domków mobilnych zazwyczaj się tym nie zajmuje), ważne jest sprawdzenie czy praca wykonana została prawidłowo. Teraz już wiesz, na co zwrócić szczególną uwagę. Wykrycie błędów na tym etapie, da ci możliwość egzekwowania poprawek. Po zakończeniu prac i dokonaniu rozliczenia, może być to dość problematyczne.

Producenci domków holenderskich
Mobilny domek letniskowy

Czy domek mobilny może stać na bloczkach betonowych?

Tak. Bloczki natomiast mogą znaleźć się bezpośrednio na gruncie (nie zalecamy takiego rozwiązania) lub na wylanym fundamencie.

Czy fundament pod mobilny domek letniskowy jest konieczny?

Tak, producenci domków holenderskich zalecają przygotowanie fundamentów pod ich ustawienie.

Czy domek holenderski może stać na kołach?

Nie. Domki mobilne posiadają koła, które umożliwiają ich załadunek, rozładunek i przemieszanie się w obrębie działki. Rozpoczęcie użytkowania budynku powinno jednak być poprzedzone jego wypoziomowaniem, a co za tym idzie ustawieniem na odpowiednich podporach. Domek stojący na kołach nie będzie utrzymywał poziomu i będzie niestabilny, przez co jego użytkowanie nie będzie możliwe.

Czy działka pod domek mobilny powinna być wypoziomowana?

Tak. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsce, w którym ma zostać ustawiony domek.