Domki holenderskie i angielskie oraz domki mobilne to świetne rozwiązanie sprawdzające się w różnych sytuacjach. Mogą służyć, jako miejsce wypoczynku, zamieszkania czy pracy. Stale zyskują też na popularności. Warto, więc wyjaśnić te pojęcia.

1. Domki holenderskie i domki angielskie

2. Domki mobilne

3. Domki holenderskie i angielskie a domki mobilne – różnice

1. Domki holenderskie i domki angielskie

Są to domki na kołach produkowane na zachodzie Europy, najczęściej w Holandii oraz Anglii, skąd przyjęły swoje nazwy. Posiadają stalowe podwozie oraz drewnianą konstrukcję ścian i dachu. Ocieplenie stosowane w tego typu budynkach uzależnione jest wprawdzie od producenta. Najczęściej jest to jednak około 5 cm styropianu lub wełny mineralnej. Wystarczająco na cieplejsze pory roku w krajach zachodniej Europy. Za mało jednak na sezon zimowy. Wykończenie wnętrza najczęściej wykonywane jest z różnego rodzaju płyt. Na podłodze znajdziemy gumoleum. Elewacja to tworzywo sztuczne, zazwyczaj w jasnych kolorach. Domki holenderskie i angielskie można nazwać rozwiązaniem budżetowym. Ich cena oscyluje wokół 60-80 tys. zł. Mowa tu o budynkach używanych, bo zazwyczaj takie trafiają do naszego kraju. Za te kwoty możemy zakupić kilkunastoletni domek, który prawdopodobnie będzie wymagał remontu i dodatkowego docieplenia. Dzięki temu, będziemy mogli użytkować go również poza sezonem letnim. Jak nie trudno się domyślić, w przypadku tego typu domków, nie mamy wpływu na projekt. Zakupujemy gotowy egzemplarz, w którym sprzedający nie wprowadza już zmian.

2. Domki mobilne

To pojęcie najczęściej służy do określenia nowych domków na kołach produkowanych przez rodzimych producentów. Ich konstrukcja jest dość zbliżona do domków holenderskich opisywanych powyżej. Z tą różnicą, że często oprócz stali w podwoziu (podłodze), spotkamy ją też w ścianach i dachu. Wpływa to na zwiększenie wytrzymałości budynku, jego odporności na warunki atmosferyczne. Izolacja termiczna w tym przypadku to najczęściej wełna mineralna o grubości około 10 – 15cm lub piana PUR. Wykończenie wnętrza wykonane może być z paneli PCV lub płyt w okleinie imitującej tapetę, bądź takich, które w następnym etapie można pomalować na dowolny kolor. Niekiedy wnętrze wykańcza się też szalówką drewnianą. Jak wygląda temat elewacji? Najczęściej wykorzystuje się spienione panele PCV lub szalówkę drewnianą. Niektórzy producenci używają też sidingu. Decydując się na zakup nowego domku mobilnego mamy wpływ zarówno na projekt jak i poszczególne elementy wyposażenia czy zastosowane materiały wykończeniowe. To my decydujemy o tym, jak ma wyglądać nasz gotowy domek całoroczny lub letniskowy. Możemy wybrać bardziej tradycyjny domek z dachem dwuspadowym lub zdecydować się na zakup bardziej nowoczesnej bryły. 

3. Domki holenderskie i angielskie a domki mobilne – różnice

Po krótkim opisie obu pojęć, przyszedł czas na wyszczególnienie różnic pomiędzy nimi. Pierwszą jest konstrukcja. W domkach angielskich najczęściej jest niemal w całości drewniana, ograniczając użycie stali jedynie do podwozia. W domkach mobilnych często stalowe są też konstrukcje ścian i dachu. Co to oznacza dla użytkownika? To, że w przypadku nowych domków mobilnych posiadających odpowiednie certyfikaty (TUV Rheinland) możemy czuć się bezpiecznie i być pewni, że intensywne opady śniegu czy porywisty wiatr nie będą dla nas żadnym zagrożeniem.

Kolejną różnicą jest ocieplenie. W nowych domkach mobilnych jest zdecydowanie większe niż w tych holenderskich. Dzięki temu, możemy bez obaw przebywać w nich przez cały rok, a nie użytkować wyłącznie poza sezonem grzewczym.

Materiały wykończeniowe stosowane w jednych i drugich to następna różnica. Szerzej o tym pisaliśmy powyżej.

Możliwość stworzenia własnego, indywidualnego projektu i skomponowania wyposażenia zgodnie z własnymi preferencjami to kolejna niekwestionowana zaleta jaką posiadają domki mobilne na zamówienie. Zakupując domek holenderski czy angielski, nie mamy takiej możliwości.

Osoby lubiące klasyczny wygląd domków znajdą coś dla siebie zarówno wśród domków holenderskich jak i nowych domków mobilnych. Jeżeli jednak marzy nam się bardziej nowoczesny design, to powinniśmy zdecydować się na nowy domek od producenta.

Oczywistą różnicą jest też koszt zakupu. Musimy liczyć się z tym, że cena domku mobilnego znacznie przewyższa koszt domków holenderskich i angielskich. Mnogość zalet pierwszego rozwiązania zdecydowanie rekompensuje tą różnicę. Zdecydowanie wyższa jakość wykonania, stosowanych materiałów i technologii to tylko niektóre z nich.

Musimy też pamiętać, że często pojęcia domki holenderskie, domki angielskie i domki mobilne używane są zamiennie. Warto jednak być świadomym, jakie różnice pomiędzy nimi występują.

Domki mobilne to temat, który Cię interesuje? 

Napisz do nas!

Napisz: domki@dmkbudownictwo.pl