Budowa domów mobilnych to w Polsce wciąż dziedzina objęta nutką tajemnicy. Dla wielu jest to rzecz zupełnie nowa, dlatego nie dziwi nas fakt, że pojawia się mnóstwo pytań związanych z tego typu inwestycją. Niektóre z nich powtarzają się często, dlatego aby umożliwić potencjalnym klientom dostęp do informacji, przydatnych przed podjęciem decyzji o kupnie domu mobilnego, publikujemy kilka z nich wraz z odpowiedziami. Mamy nadzieję, że rozwieją one ewentualne wątpliwości i pomogą zrozumieć, w jaki sposób buduje się i transportuje taki budynek.

Gdzie buduje się domy mobilne?

Takie obiekty mieszkalne powstają w firmowej fabryce i dopiero, kiedy są już zbudowane, transportuje się je w całości w wyznaczone przez klienta miejsce. Dzięki temu zamawiający może uniknąć problemów związanych z budową takich, jak kurz i brud zalegający na jego terenie przez długi czas.

Domki mobilne w podlaskim

Czy w domku mobilnym można mieszkać przez cały rok?

Na rynku zarówno Polskim jak i za granicą znajdziemy oferty różnych producentów, stosujących odmienne technologie produkcyjne. Nasza oferta obejmuje wyłącznie domki całoroczne. Wszystkie posiadają izolację termiczną dachu, ścian oraz podłogi, wykonaną z wełny mineralnej. W jednej ze standardowych wersji wyposażenia – wersja Premium – domki posiadają również ogrzewane elektryczne w formie elektrycznych grzejników olejowych. Możemy również zaproponować alternatywne typy ogrzewania, do których należą: panele na podczerwień, ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie gazowe, kominek na pellet. Zastosowana izolacja oraz ogrzewanie sprawiają, że komfort cieplny w domku mobilnym możemy osiągnąć o każdej porze roku.

Domy na kołach

Czy postawienie domku mobilnego na działce wymaga pozwolenia na budowę?

Domki mobilne o powierzchni nieprzekraczającej 35m2 nie wymagają pozwolenia na budowę. Należy jedynie zgłosić zamiar postawienia takiego domku na swojej działce do odpowiedniego Starostwa Powiatowego. Więcej informacji na ten temat udostępniamy tu.

W przypadku, kiedy chcemy zakupić domek mobilny o powierzchni większej niż 35m2 musimy liczyć się z faktem, iż pozwolenie na budowę może okazać się niezbędne. Istotną kwestią jest tu zatem miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i warunki zabudowy, które mogą narzucać nam kąt nachylenia dachu czy kolorystykę domku. Warto zapoznać się z tymi dokumentami przed dokonaniem zamówienia, aby móc odpowiednio dostosować swój domek na kołach do wytycznych już na etapie projektu. Unikniemy dzięki temu wprowadzania zmian podczas procesu produkcji, co mogłoby generować dodatkowe koszty.

Ze względu na nieprecyzyjność przepisów prawa budowlanego, w każdym przypadku polecamy jednak udać się do Starostwa Powiatowego, pod które podlega nasza działka, aby uzyskać pewne informacje.

Jak wygląda transport domu mobilnego?

Domki mobilne wprawdzie posiadają własne koła, ale są one przydatne podczas załadunku, rozładunku oraz podczas precyzyjnego umieszczania budynku na miejscu docelowym. Nie można, niestety, transportować takiego obiektu na jego własnych kołach, ponieważ nie posiada on homologacji. Z tego powodu do przewozu potrzebny jest samochód z odpowiednią platformą, na której umieszcza się dom. Należy pamiętać, że jego wielkość zdecydowanie przekracza gabaryty standardowego ładunku, dlatego do jego przewozu niezbędne jest pozwolenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz pilotaż. Poza tym transport zawsze odbywa się w godzinach nocnych.

DMK - Producent domów mobilnych

Czy domki mobilne można przetransportować w dowolne miejsce?

Dość często słyszymy pytanie, czy domki możemy przewieźć w odległy region Polski? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Wozimy je nie tylko na terytorium naszego kraju, ale również za granicą. Norwegia, Szwecja, Dania, Niemcy, Czechy, Chorwacja – to tylko niektóre z krajów, do jakich niejednokrotnie transportowaliśmy nasze domki mobilne. Dystans nie jest zatem żadną przeszkodą. Musimy jednak pamiętać, aby dojazd do działki i wjazd na nią były dostosowane do rozmiarów domku, jaki chcemy zakupić.

Ile czasu zajmuje postawienie domku mobilnego na działce?

Istnieje wiele czynników wpływających na tą kwestię. Wszystko zależy od tego jak wygląda wjazd na działkę (czy brama ma odpowiednią szerokość), rodzaj gruntu (czy jest grząsko/mokro, czy grunt jest odpowiednio zagęszczony), wyrównanie poziomu gruntu. Nie mniej jednak należy pamiętać, iż czas ustawienia domku nie powinien przekraczać kilku godzin.

DMK Budownictwo

Czy domek mobilny wymaga podłączenia mediów?

Kwestia podłączenia mediów wygląda tak samo jak w budynkach tradycyjnych, trwale związanych z gruntem. Domki mobilne naszej produkcji posiadają niezbędne instalacje: elektryczną, wodno-kanalizacyjną, których przyłącza znajdują się pod domkiem. Klient powinien natomiast zadbać o uzbrojenie swojej działki w odpowiednie media. Następne, kiedy domek jest już w miejscu docelowym należy podłączyć go do dostępnych mediów: skrzynka elektryczna (instalacja domku: trzyfazowa), wodociąg bądź studnia głębinowa oraz kanalizacja lub szambo. Na życzenie klienta punkty przyłączeniowe możemy umieścić w miejscach przez niego wskazanych.

Czy domki mobilne można łączyć?

Tak, chcąc uzyskać większą powierzchnię, domki mobilne możemy ze sobą połączyć. Maksymalna powierzchnia jednego domku, jaką możemy zaoferować to 56 m². Przy połączeniu dwóch modułów o tym rozmiarze uzyskamy zatem powierzchnię niespełna 120 m², a więc odpowiadającą wielkości niektórych domów tradycyjnych.

Jaki jest koszt zakupu domku mobilnego?

Wycena domu mobilnego jest kwestią indywidualną, ponieważ za każdym razem wizja klienta jest nieco inna. Mamy możliwość stworzenia budynku o odmiennym metrażu. W zależności od oczekiwań, dobieramy też różne elementy wykończeniowe i dodatkowe oraz wersję wyposażenia, która najbardziej podoba się klientowi. Posiadamy cennik jedynie w przypadku naszych standardowych projektów w dwóch wersjach wyposażenia. Istnieje możliwość przesłania go klientowi na pocztę e-mail. W tym celu zachęcamy do kontaktu pod adresem: biuro@dmkbudownictwo.pl.