Domki letniskowe, również te mobilne, są doskonałym miejscem do wypoczynku. Jeżeli posiadamy tego typu obiekt, zazwyczaj spędzamy tam każdą wolną chwilę. Jeżeli nie, poszukujemy takiego, który moglibyśmy wynająć na weekend bądź kilkudniowy urlop. Oderwanie się od nudnej codzienności jest w dzisiejszych czasach na wagę złota. To, dlatego tego typu obiekty stale zyskują na popularności.

Jeżeli stoisz po tej drugiej stronie i w wynajmie domków letniskowych widzisz nie tylko możliwość spędzenia czasu, ale też pomysł na biznes, obowiązkowo przeczytaj nasz artykuł.

Domek letniskowy pod wynajem

1. Domki letniskowe na wynajem.

2. Dobry biznesplan.

3. Grupa docelowa – kto będzie moim klientem? 

4. Wynajem domków letniskowych – lokalizacja.

5. Zagospodarowanie działki pod wynajem domków letniskowych.

6. Rozmiar domku letniskowego pod wynajem.

7. Domek letniskowy pod wynajem – projekty.

8. Domki letniskowe na wynajem – wyposażenie.

9. Efekt wizualny.

10. Jaka cena za wynajem domków letniskowych?

11. Jakie podatki przy wynajmie domków letniskowych? Czy można legalnie wynajmować domki letniskowe? 

12. Chcę prowadzić wynajem domków letniskowych. Jak się reklamować? 

1. Domki letniskowe na wynajem

Coraz więcej osób rozważa domek letniskowy, zamiast pokoju hotelowego, jako punkt zakwaterowania. Szczególnie, jeżeli na wakacje wybieramy się z dziećmi. Przyjemnie jest, bowiem spędzać czas na tarasie, w który zazwyczaj wyposaża się domki letniskowe, podczas gdy maluchy bezpiecznie śpią w sypialni tuż za nami. Domek zapewnia nam też większą prywatność niż pokój hotelowy. Zmęczeni codziennym zgiełkiem, hałasem i tłumem ludzi, poszukujemy czegoś spokojniejszego. Miejsca, w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał. Idealnym rozwiązaniem okazuje się domek letniskowy. Przeczesując, w sezonie urlopowym, oferty ośrodków turystycznych posiadających takie budynki, zdajemy sobie sprawę, że ich dostępność jest bardzo ograniczona. Często, tylko rezerwacja, z co najmniej kilkutygodniowym wyprzedzeniem gwarantuje nam możliwość wynajęcia. Świadczy to o ogromnej popularności domków letniskowych na wynajem. Dlaczego na tym nie skorzystać? Mając pewne zaplecze finansowe, możemy przecież stworzyć własny ośrodek turystyczny i zacząć zarabiać.

2. Dobry biznesplan

Planując większą inwestycję polegającą na zakupie kilkunastu czy kilkudziesięciu domków mobilnych, nieodzownym elementem jest biznesplan. Dzięki niemu, możesz odpowiednio przygotować się do otwarcia swojej firmy i podejmowania decyzji biznesowych. Pozwoli Ci na określenie celów, szans i zagrożeń, przeprowadzenie analizy konkurencji, określenie oczekiwań klientów, określenie niezbędnego kapitału, przewidywanej stopy zwrotu z inwestycji, itd.

Jeżeli jednak chcesz zacząć małymi krokami, np. wynająć domek letniskowy, który już posiadasz lub zakupić kilka domków mobilnych na wynajem, aż tak szczegółowa analiza nie jest niezbędna, choć stanowi wartość dodaną.

3. Grupa docelowa – kto będzie moim klientem?

Istotne jest określenie, do kogo kierujesz ofertę najmu. Czy bardziej zależy Ci na rodzinach z dziećmi czy młodych osobach nieposiadających jeszcze potomstwa? Czy bierzesz pod uwagę pary czy grupy znajomych czy singli? Dlaczego jest to tak ważne? Zastanowienie się nad tą kwestią, pomoże Ci stworzyć ofertę doskonale odpowiadającą na potrzeby wybranej grupy docelowej. Mamy na myśli dobór takich elementów jak: rozmiar domku letniskowego, rozmieszczenie pomieszczeń, ilość sypialni, wyposażenie domku, zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku. Ale to nie wszystko. W teorii, możesz swoją ofertę kierować do każdej z grup. Pamiętaj jednak, że ,,imprezujące” grupy znajomych czy singli, mogą być dość uciążliwym towarzystwem dla rodzin z dziećmi, ceniących ciszę, szczególnie w porze nocnej. Tak samo, biegające, hałasujące, już o poranku, dzieci, mogą (choć nie muszą) przeszkadzać osobom, które potomstwa nie posiadają. Może warto w takiej sytuacji zastanowić się nad wydzieleniem stref na swoim kempingu?

4. Wynajem domków letniskowych – lokalizacja

Lokalizacja jest jedną z bardzo ważnych kwestii w przypadku domków letniskowych na wynajem. Oczywistym jest, że największą popularnością cieszą się miejsca turystyczne, do jakich w Polsce należą, m.in. miejscowości nadmorskie, mazurskie czy położone w górach. Nie oznacza to jednak, że w innych miejscach nie można z powodzeniem prowadzić kempingu. Nieustannie rośnie liczba osób zainteresowana wypoczynkiem w zacisznym miejscu i z dala od tłumów turystów. Dobrym rozwiązaniem może, więc być działka położona w okolicy lasów, pól czy malowniczej wsi.

5. Zagospodarowanie działki pod wynajem domków letniskowych

Przestrzeń wokół domków letniskowych na wynajem jest niemniej istotna niż pozostałe aspekty. Powinniśmy ją zorganizować w taki sposób, aby dostosować się do potrzeb naszych gości. Taras. To naszym zdaniem istny ,,must have” każdego domku letniskowego. Niekwestionowaną zaletą będzie plac zabaw dla dzieci, uwzględniający też te najmłodsze maluchy. Dodatkowo, niewielkie boisko z bramkami do piłki nożnej, siatką do siatkówki czy badmintona. Można pomyśleć też o atrakcjach dla dorosłych, np. o basenie, jacuzzi czy saunie. To wszystko wpływa na zwiększenie atrakcyjności naszego obiektu, szczególnie, jeżeli nie mamy w okolicy jeziora czy rzeki. Warto przemyśleć też przestrzeń do parkowania aut. Jest ona niezbędna w każdym obiekcie turystycznym.

6. Rozmiar domku letniskowego pod wynajem

Zarówno rozmiar jak i rozmieszczenie pomieszczeń powinniśmy planować, mając na uwadze kilka aspektów. Po pierwsze, musimy wiedzieć, ile osób maksymalnie chcielibyśmy zakwaterować w jednym domku mobilnym. Jeżeli odpowiedź brzmi 6,  to mamy możliwość wyboru pomiędzy domkiem letniskowym z dwiema sypialniami lub trzema. W trzech będzie gościom wygodniej. W przypadku domków z dwiema sypialniami, również możemy zakwaterować 6 osób. Cztery w sypialniach oraz dwie w salonie. Opcja, być może mniej komfortowa, jednak atrakcyjniejsza cenowo (mowa o cenie zakupu domku), ponieważ dwie sypialnie znajdziemy już w domku mobilnym 10×3,5m. Trzy sypialnie, dostępne są od rozmiaru 12x4m. Wiadomo, że im mniejsza powierzchnia, tym cena domku mobilnego jest niższa. Warto, zatem zastanowić się nad tą opcją.  

7. Domek letniskowy pod wynajem – projekty

Projekt domku pod wynajem częściowo omówiliśmy powyżej. Ważne jest ustalenie ilości sypialni, czyli miejsc noclegowych. Oprócz tego, w domku powinna znaleźć się przestrzeń dzienna – salon, miejsce do gotowania – aneks kuchenny oraz łazienka. Kilka zróżnicowanych projektów znajdziecie tu: domki mobilne DMK. Jako DMK Budownictwo – producent domków letniskowych – możemy stworzyć też indywidualny projekt, dostosowany do potrzeb inwestora. I tak, realizowaliśmy już domki typu bliźniak, podzielony na 2 części, każda ze swoim wejściem, formuły hotelowe i wiele innych.

8. Domki letniskowe na wynajem – wyposażenie

Co powinno znaleźć się wewnątrz domku mobilnego, który chcemy wynajmować? Wszystko zależy od wspomnianej wcześniej grupy docelowej, do jakiej chcemy kierować naszą ofertę. Niemniej jednak są elementy, które przydadzą się niezależnie od tego, kto taki domek będzie wynajmował. Mowa o wyposażeniu kuchni w zlew, płytę do gotowania, lodówkę, czajnik, naczynia, garnki, patelnie. Przydadzą się też suszarka do włosów, żelazko, deska do prasowania. Na wakacjach wszyscy cenimy sobie wygodę, dlatego mile widziana może okazać się zmywarka czy kuchenka mikrofalowa, ale nie są to elementy obowiązkowe. Pamiętajmy też, o wyposażeniu naszych domków letniskowych w pościele, ręczniki i środki czystości. W dzisiejszych czasach bardzo ważny jest też dostęp do internetu. Darmowe wi-fi to rzecz niemal obowiązkowa. 

9. Efekt wizualny

Wygląd wewnętrzny jak i zewnętrzny naszych domków letniskowych, to kolejna kwestia, nad jaką należy się zastanowić. Niektórzy decydują się na zakup kilku jednakowych domków zarówno pod względem rozmiaru i projektu jak i wyglądu elewacji, koloru dachu i okien. Inni wolą trochę zamieszać. Dywersyfikują rodzaje domków, na te z dwiema czy trzema sypialniami, mniejsze i większe. W ten sposób starają się dostosować do różnych grup klientów. Wnętrze domku powinno być zaaranżowane w atrakcyjny sposób. Najlepiej w neutralnych kolorach. Istotne jest też użycie materiałów, które łatwo wymienić (np. panele pcv). Pamiętajmy, że domki letniskowe pod wynajem są stosunkowo mocno eksploatowane. 

10. Jaka cena za wynajem domków letniskowych?

To, ile można zarobić na wynajmie domków letniskowych jest chyba jedną z ciekawszych kwestii, a na pewno bardzo istotną. Oczywiście, jest wiele czynników na nią wpływających. Zaczynając od lokalizacji poprzez wielkość domku, poziom jego wyposażenia, elementy dodatkowe typu taras, plac zabaw itp. Zależy też, czy planujesz wynajem tylko w sezonie letnim czy całorocznie. Sprawdzając poszczególne obiekty turystyczne posiadające w ofercie domki letniskowe na wynajem, można szacować cenę najmu w granicach 500-900 zł za dobę w sezonie wysokim i około 300-500 zł w sezonie niskim. Nawet zakładając stosunkowo niskie obłożenie, możemy spodziewać się znacznych przychodów, szczególnie prowadząc wynajem nie tylko wakacyjny.

11. Jakie podatki przy wynajmie domków letniskowych? Czy można legalnie wynajmować domki letniskowe?

Oczywiście, wynajem domków letniskowych można prowadzić w pełni legalnie. Poniżej podpowiadamy, co należy zrobić i jakie podatki zapłacić.

Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę, czy zamierzasz wynajmować domki sezonowo czy całorocznie. Jeżeli planujesz prowadzić najem wyłącznie w wybranych miesiącach roku, warto przyjrzeć się interpretacji indywidualnej wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 września 2020 roku (sygn. nr 0115- KDIT1.4011.546.2020.1.MN). W wyżej wymienionym dokumencie, wskazuje on, że przychody uzyskiwane z wynajmu domku letniskowego nie stanowią przychodów z działalności gospodarczej. W związku z tym, mogą być objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Obowiązująca w tym momencie stawka ryczałtu to 8,5% w przypadku przychodów do 100.000 PLN oraz 12,5% w przypadku przychodów przekraczających kwotę 100.000 PLN. Zgodnie z art. 9 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, podatnik nie musi składać oddzielnego oświadczenia o formie opodatkowania przychodów z najmu. Przyjmuje się, że zgłoszeniem jest pierwsza w danym roku podatkowym wpłata podatku z tego tytułu do 20 dnia kolejnego miesiąca po pierwszym miesiącu, w którym uzyskaliśmy przychód.

W sytuacji, w której najem prowadzimy w sposób ciągły, jesteśmy zobowiązani do zarejestrowania działalności gospodarczej w CEIDG lub w KRS, w zależności od wybranej formy działalności. Najłatwiejszą formą opodatkowania jest w tym przypadku opodatkowanie na zasadach ogólnych. Wtedy stawki podatku od dochodu (dochód to przychody pomniejszone o koszty) wynoszą 18 lub 32%, w zależności od wysokości osiąganych dochodów.

12. Chcę prowadzić wynajem domków letniskowych. Jak się reklamować?

Chyba każdy zna powiedzenie ,,reklama dźwignią handlu”. Dotyczy ono w zasadzie każdej branży na rynku. Wyjątkiem nie jest też wynajem domków letniskowych. Jeżeli chcesz, żeby potencjalni klienci wiedzieli o Twoim istnieniu, mieli możliwość dotarcia do Ciebie i złożenia rezerwacji, musisz się trochę postarać. Pierwsza sprawa to strona internetowa. Fakt, nie jest to opcja darmowa, jednak warto zainwestować w choćby prostą witrynę. Zamieszczamy w niej podstawowe informacje o naszym ośrodku i poszczególnych domkach oraz galerię zdjęć, dane kontaktowe i wskazówki dojazdu.

Kolejna sprawa to wizytówka google- darmowe narzędzie, które naszym zdaniem powinno być obowiązkowe dla każdego nowego przedsiębiorcy. Możesz tu wstawić zdjęcia swoich domków letniskowych i całego ośrodka, przedstawić swoją ofertę, dodać link do strony internetowej czy dane kontaktowe. Jest to też miejsce, w którym Twoi klienci mogą zostawić opinię. Jest to bardzo ważne, gdyż osoby chcące znaleźć domki letniskowe na wynajem, bardzo często poszukują opinii na temat danego ośrodka i na tej podstawie podejmują decyzją czy warto się tam wybrać.

Nie bez znaczenia są też portale społecznościowe. To również narzędzia, których założenie jest całkowicie bezpłatne. Możesz dodawać tam ciekawe treści i pozyskiwać kolejnych obserwujących, aby dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych klientów. Tu, ważną rzeczą jest regularność publikacji. Postaraj się, zatem, aby co określony czas dodawać nowe zdjęcia, treści, filmy.

Możesz też zarejestrować się na portalach dedykowanych obiektom na wynajem typu booking.com. Są to znane i bardzo popularne serwisy, z których bardzo często korzystają Twoi potencjalni klienci.

Pamiętaj też, że możesz wykorzystać płatną promocję w formie reklam typu google ads, czy w mediach społecznościowych. Można też zainwestować w artykuł sponsorowany na portalu branżowym, odwiedzać i udzielać się na aktywnych forach internetowych o tematyce turystycznej.

Podsumowanie

Wydaje nam się, że po przeczytaniu tego artykułu, sami bez problemu odpowiecie na zadane na początku pytanie: Czy wynajem domków letniskowych to dobry pomysł na biznes? Dla tych, którzy potrzebują naszej podpowiedzi, mówimy stanowcze tak!

Warto zainwestować w domki letniskowe na wynajem. Dlaczego? Dlatego, że nasze doświadczenie pokazuje, że jest to rentowny biznes, pozwalający na uzyskanie dodatkowego dochodu, a w wielu przypadkach głównego źródła utrzymania. Jako producent domków letniskowych (DMK Budownictwo) obsługiwaliśmy już wielu klientów tworzących własne ośrodki turystyczne lub powiększających już istniejące. Produkujemy całoroczne domki mobilne, w pełni dostosowane do potrzeb inwestorów, zarówno pod względem wizualnym jak i wyposażenia. Jeżeli Ty też chcesz stworzyć swój własny ośrodek z domkami letniskowymi pod wynajem, zgłoś się do nas! Zapewniamy doradztwo i pełne dostosowanie do indywidualnych preferencji.

Zadzwoń: +48 577 650 190

Napisz: domki@dmkbudownictwo.pl