Procedura zgłoszenia domku mobilnego o powierzchni nieprzekraczającej 35 m² składa się z kilku etapów. Poniżej przedstawiamy niezbędne elementy i opisujemy cały proces.

  1. Akt własności działki
  2. Dowód osobisty
  3. Wypełnione zgłoszenie
  4. Mapka do celów opiniodawczych z wrysowanym domkiem

Niezbędne dokumenty- zgłoszenie

Zanim udasz się do urzędu, aby dopełnić formalności związanych z posadowieniem domu mobilnego, musisz więc zgromadzić niezbędne dokumenty. O ile akt własności działki czy dowód osobisty powinieneś mieć u siebie w domu, o tyle druk wniosku (zgłoszenia) należy pobrać ze strony odpowiedniego urzędu. Następnie powinieneś go wydrukować i wypełnić.

Mapa do celów opiniodawczych

Ostatnim elementem jakiego Ci brakuje jest mapka do celów opiniodawczych, na której należy wrysować domek mobilny. Pozyskać ją możesz w Wydziale Geodezyjnym Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miejskiego (w przypadku miast na prawach powiatu). W tym celu udaj się do instytucji, do której ze względu na lokalizację przynależy działka, na której ma stanąć budynek. Aby uniknąć dwukotnej wizyty w urzędzie, mapkę możesz pobrać w dniu składania zgłoszenia.

Otrzymanie mapki wiąże się z opłatą w kwocie około 30 zł. Jeśli do jej wydania urzędnik będzie potrzebował informacji na temat celu pobrania przez Ciebie tego dokumentu, zaznacz, że zamierzasz dokonać zgłoszenia budynku letniskowo-gospodarczego. Pamiętaj, że poza oryginałem przyda Ci się również kserokopia mapki. Dzięki temu będziesz miał egzemplarz potrzebny do wniosku o podłączenie prądu.

Wrysowanie domku mobilnego na otrzymaną mapę

Kiedy pozyskasz już mapkę, zaznacz na niej planowane położenie budynku. Najlepiej zrobić to kolorem czerwonym, przy czym należy dostosować rozmiary oznaczenia do tego, w jakim pomniejszeniu dokument przedstawiony został dany teren. Mapka powinna być w skali 1:1000, w której 1 mm na mapie to 1 m w rzeczywistości. Pamiętaj również, że domek mobilny nie może znajdować się bliżej niż 4 m od sąsiednich działek.

Formalności w urzędzie

Po zgromadzeniu wszystkich dokumentów musisz udać się do wspomnianej instytucji- Starostwo Powiatowe – Wydział Architektury. Upewnij się wcześniej, czy masz: akt własności, dowód osobisty, mapkę z oznaczeniem budynku oraz wypełniony wniosek. Jeśli przedłożone przez Ciebie dokumenty zostaną zaakceptowane, poproś o kopię zgłoszenia, która podobnie jak mapka, przyda się podczas załatwiania podłączenia prądu. Jeśli Twoja działka ma kilku właścicieli, najlepiej aby wszyscy udali się do urzędu. Dzięki temu w razie błędów, od razu poprawicie zgłoszenie.

Pamiętaj, że zgłoszenia należy dokonać przed planowanym posadowieniem domku mobilnego na działce. Organ administracji architektoniczno-budowlanej, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia, może, w drodze decyzji, wnieść sprzeciw.Jeżeli w tym czasie nie otrzymasz informacji o wspomnianym sprzeciwie, domek może znaleźć się na Twojej działce.