Nowy domek holenderski, a w zasadzie, domek mobilny, może pełnić funkcję zarówno budynku mieszkalnego, jak i letniskowego. Niezależnie od jego przeznaczenia, musimy zapewnić mu jednak dostęp do podstawowych mediów. Oznacza to, że nasza działka powinna być uzbrojona m.in. w energię elektryczną, wodę i kanalizację lub szambo. Bez tych elementów nowy domek holenderski nie może być w pełni użytkowany, a pomieszczenia typu kuchnia i łazienka mogą okazać się w tym przypadku bezużyteczne.

1. Media na działce

2. Nowe domki holenderskie -instalacje

3. Autonomiczne domki letniskowe

4. Autonomiczny nowy domek holenderski w DMK Budownictwo

1. Media na działce

O uzbrojenie działki powinniśmy zadbać zdecydowanie wcześniej, zanim zakupimy domek holenderski. Dlaczego? Dlatego, że niejednokrotnie na decyzje w sprawie np. przyłącza energetycznego musimy czekać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Jeżeli do działki nie jest doprowadzona kanalizacja, wykonanie szamba czy przydomowej oczyszczalni ścieków, również może okazać się czasochłonne. Podobnie wygląda kwestia podłączenia do wodociągu lub wykopania studni głębinowej. To, dlatego, warto zająć się tym tematem wcześniej. Nie zawsze jednak musimy uzbrajać naszą działkę w media. Decydując się na zakup domku autonomicznego, nie musimy się tym martwić.

2. Nowe domki holenderskie -instalacje

W kwestii instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej, domki mobilne nie odbiegają znacząco od budynków tradycyjnych. Zarówno jedna jak i druga, montowane są w domku, na etapie jego produkcji. Zajmuje się tym producent domków letniskowych lub całorocznych. Następnie, po przetransportowaniu budynku w miejsce docelowe, należy podłączyć go do mediów znajdujących się na działce. Trudno byłoby bowiem funkcjonować w domu, w którym nie mamy możliwości użytkowania jakichkolwiek sprzętów elektrycznych, z oświetleniem włącznie. Podobnie wygląda kwestia braku możliwości korzystania z toalety czy poboru wody. 

Całoroczny domek holenderski
Nowy domek holenderski dmk

3. Autonomiczne domki letniskowe 

A co jeżeli nasza działka nie jest uzbrojona w media? W takim przypadku możemy zdecydować się na zakup domku autonomicznego. Czym charakteryzuje się taki domek? Jest to budynek, który nie wymaga podłączenia do mediów. Jego użytkowanie jest możliwe dzięki zastosowanym rozwiązaniom. Należą do nich:

-instalacja fotowoltaiczna, dzięki której pozyskujemy energię elektryczną, 

-gazowa kuchenka, na której możemy przygotowywać posiłki,

-kominek na drewno zapewniający ogrzewanie domku,

-zbiornik na wodę umieszczony pod łóżkiem, umożliwiający pobór czystej wody w aneksie kuchennym oraz w łazience 

-przepływowy podgrzewacz wody (gazowy) zapewniający ciepłą wodę użytkową

-toaleta samokompostująca

Przedstawione powyżej elementy dowodzą tego, że nie musimy rezygnować z zakupu domku mobilnego, nawet, jeżeli nasza działka nie jest uzbrojona w przyłącza. 

Domek holenderski całoroczny
Gotowy domek holenderski

4. Autonomiczny nowy domek holenderski w DMK Budownictwo 

Jako producent domków letniskowych i całorocznych, niejednokrotnie realizowaliśmy niestandardowe projekty naszych klientów. Jednym z nich były właśnie autonomiczne domki mobilne. W związku z tym, że nabywca był posiadaczem nieuzbrojonej działki, postanowiliśmy znaleźć rozwiązanie zapewniające maksimum satysfakcji. Tak zrodził się pomysł na stworzenie domku, który nie będzie potrzebował zasilania z sieci energetycznej, wodociągowej czy kanalizacyjnej. W tym przypadku były to niewielkie domki mobilne o wymiarach 7×2,5m. Wewnątrz znalazł się pokój z łóżkiem, kominkiem i aneksem kuchennym oraz łazienka z kabiną prysznicową, umywalką i toaletą samokompostującą.  Drewniane wykończenie nadało wnętrzu charakteru. Duże okno na jednej ze ścian umożliwia natomiast podziwianie pięknych widoków, których w miejscu docelowym jest pod dostatkiem 😉 

Gotowy domek całoroczny dmk
Drewniany domek letniskowy

Jakie media powinny być na działce, na której stawiamy nowy domek holenderski? 

W przypadku standardowych domków mobilnych, niezbędne jest przyłącze elektryczne, wodne i kanalizacyjne (kanalizacja, szambo, przydomowa oczyszczalnia ścieków). 

 

Czy brak mediów na działce wyklucza zakup domku letniskowego? 

Nie, możemy zainwestować w autonomiczny domek mobilny, który nie wymaga podłączenia do mediów. 

 

Jakie instalacje posiada domek mobilny? 

Elektryczną, wentylacyjną, wodną i kanalizacyjną. 

 

Kto montuje instalacje w domku na kołach?

Producent domków mobilnych.

 

Czy nowy domek holenderski wymaga podłączenia do mediów? 

Tak. Wyjątek stanowią domki autonomiczne. 

 

Kto podłącza domek mobilny do mediów na działce?

Ta czynność zazwyczaj spoczywa na nowym właścicielu budynku, który może zlecić ją podwykonawcom.

 

Czy na domkach mobilnych można instalować fotowoltaikę? 

Tak, pod warunkiem, że konstrukcja dachu na to pozwala. 

 

Czy w domkach letniskowych na kołach można montować kominek? 

Tak, zarówno ten na drewno jak i na pellet. 

 

Czy mogę sam zaprojektować nowy domek holenderski?

Decyzję w tej kwestii podejmuje producent domków mobilnych, u którego decydujemy się na zakup. W większości przypadków producenci dają taką możliwość.

 

Ile kosztują domki mobilne?

Odpowiedzi na to pytanie każdorazowo udziela producent domków letniskowych czy całorocznych. Niezbędne jest jednak poznanie potrzeb klienta w zakresie wielkości domku, projektu, materiałów wykończeniowych i elementów wyposażenia. Posiadając te informacje, można dokonać wyceny i przedstawić kompletną ofertę.

Chcesz kupić domek mobilny? 

Zgłoś się do nas!