Standardowa budowa domu całorocznego czy letniskowego wiąże się z pojawieniem się na naszej działce mało estetycznego placu budowy. Obecność znacznej liczby osób, maszyn, sprzętów, materiałów budowlanych i wszechobecny nieład to nieodłączna jego część. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku domków mobilnych. Już kilka godzin po przetransportowaniu na działkę, możesz w nim zamieszkać. Ważne jednak, abyś wiedział, w jaki sposób ustawić budynek, aby uniknąć problemów i móc w pełni z niego korzystać.

Domki mobilne posiadają koła, które ułatwiają ich załadunek i rozładunek oraz wprowadzenie na działkę (miejsce docelowe) lub ewentualne przestawienie w razie zaistnienia takiej potrzeby. To nie na nich powinien się jednak opierać, kiedy chcemy rozpocząć jego użytkowanie.

Na czym umieścić domek?

Zanim wymarzony domek na kółkach będzie gotowy, musisz wiedzieć, gdzie i na jakich podporach chcesz go postawić. W momencie transportu na miejsce docelowe, o którego etapach pisaliśmy w naszym poprzednim wpisie, podłoże powinno być już odpowiednio przygotowane. Można wylać na nim stopy fundamentowe, skorzystać ze zwykłych bloczków betonowych lub połączyć te dwie metody. Ponadto grunt powinien być równy oraz odpowiednio zagęszczony.

Różne wersje podpór budynku

Ustawienie domku mobilnego na bloczkach musi zostać przeprowadzone zgodnie z rysunkiem technicznym, który każdy klient otrzymuje tuż po zakupie. W czasie przygotowania miejsca docelowego należy uwzględnić wskazówki związane z ilością punktów podparcia, ich wymiarami oraz sposobem rozmieszczenia.

Z kolei w przypadku stóp fundamentowych najważniejszą kwestią jest dopilnowanie, aby zostały one wylane równo z poziomem gruntu, gdyż tylko wtedy domek przejedzie po podłożu. W innym przypadku do ustawienia domku w miejscu docelowym, zamiast ciągnika rolniczego, trzeba będzie użyć dźwigu. Kiedy wylewka jest gotowa, nadal istnieją dwie możliwości ustawienia domu. Jedną z nich jest umieszczenie go bezpośrednio na stopach fundamentowych (opcja możliwa po zdjęciu kół), a drugą – ustawienie na nich dodatkowo bloczków betonowych. To klient decyduje o tym jak wysoko ma zostać posadowiony domek.

Stopy fundamentowe, bloczki i podłączanie mediów

Warto przemyśleć kwestię podpór, biorąc pod uwagę odległość pomiędzy poziomem gruntu a progiem drzwi, która wyniesie około 55 cm w przypadku samych stóp fundamentowych (domek ustawiony na poziomie gruntu) i niemal 60 lub 80 cm w przypadku dodania pojedynczych lub podwójnych bloczków (wymiary bloczków: 38x24x12 cm).

Ważnym aspektem podczas ustawiania domu jest też podłączenie mediów. Wykonane w domku mobilnym instalacje zakończone są pod domkiem – w miejscu wcześniej uzgodnionym z klientem. Miejsca podłączeń na działce klient może wykonać przed transportem domku (na podstawie udostępnionego przez nas projektu z naniesionymi przyłączami), lecz po zrobieniu wykopów niezbędne jest zagęszczenie gruntu, aby uniknąć tąpnięcia domku ważącego od 6 do nawet 10 ton (istotne, gdy trasa przejazdu domku obejmuje miejsca wcześniejszych wykopów).

Po posadowieniu obiektu na miejscu docelowym, należy również wykonać poziomowanie i upewnić się, że domek stoi prawidłowo. Ponadto dobrze jest powtarzać ten proces, zwłaszcza po zimie.

Mamy świadomość, że możesz nie chcieć sam ustawiać i poziomować swojego domku mobilnego, dlatego chętnie wykonamy te działania za Ciebie.