W ostatnim czasie obserwujemy nieustanny wzrost zainteresowania alternatywą dla budownictwa tradycyjnego, jaką są domki na kołach. Mimo, iż są one produkowane od co najmniej kilkudziesięciu lat, to jednak wciąż uchodzą za całkowicie nowe rozwiązanie.

Na polskim rynku nie brakuje zarówno domków holenderskich (sprowadzanych z zagranicy), jak i nowych, które pochodzą bezpośrednio od producenta. Obie opcje, mimo że z zasady pełnią tę samą funkcję, znacząco się od siebie różnią. Największe rozbieżności występują przede wszystkim w sposobie wykonania. Tym razem skupimy się jednak na opisie budowy nowych domków mobilnych naszej produkcji.

Produkowane przez nas domki na kołach posiadają stalowo-drewnianą konstrukcję. Stal znajduje się nie tylko w podłodze, ale również w ścianach i dachu, co znacząco zwiększa odporność domku na obciążenie śniegiem, silny wiatr bądź ewentualne uszkodzenie podczas transportu czy rozładunku, w porównaniu do domków, gdzie użycie stali ogranicza się wyłącznie do podwozia domku. Następnie stalowy szkielet uzupełniamy konstrukcją drewnianą. Stal pełni funkcję podstawowego wsparcia całej konstrukcji domu, która następnie jest uzupełniana elementami drewnianymi.

Niezależnie od tego czy budowany dom mobilny będzie służył przez cały rok, czy wyłącznie w sezonie wakacyjnym, konieczne jest zastosowanie jakościowych materiałów izolacyjnych. Zaliczamy do nich wiatroizolację oraz paroizolację, a także wełnę mineralną, stanowiącą izolację termiczną. Standardowo stosujemy 15 cm wełny mineralnej w podłodze i dachu oraz 10 cm wełny w ścianach. Odpowiednią izolację akustyczną zapewniają dwuszybowe okna, a także antywłamaniowe drzwi wejściowe z ciepłym progiem.

Elewacja może być wykonana z niemieckich paneli Viny TOP (standard), polskich paneli Kerrafront oraz szalówki drewnianej. Ta decyzja, podobnie jak wybór koloru ścian, pozostaje całkowicie w gestii klienta. Na dachu znajdziemy blachodachówkę, w wybranym indywidualnie kolorze.

Cały budynek może zostać wykończony panelami PCV (standard) lub norweską płytą drewnopochodną. Na podłodze stosujemy wykładzinę PCV o wysokiej klasie ścieralności, która doskonale imituje deskę z naturalnego drewna. Bardzo ważną informacją jest fakt, że wszystkie meble nietapicerowane znajdujące się wewnątrz domku mobilnego są produkowane przez nas we własnym zakładzie stolarskim. Pozwala to na zabudowanie kuchni lub sypialni na wymiar pod indywidualne zamówienie każdego z klientów.