Domek mobilny – ubezpieczenie.

Czy powinniśmy ubezpieczyć nasz domek na kołach? To pytanie często nasuwa się tuż po zakupie lub tuż przed jego dokonaniem. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ubezpieczenie domku mobilnego to bardzo ważna kwestia. Nowe domki holenderskie to znakomita opcja zarówno do wypoczynku, jak i stałego zamieszkania. Niezależnie od tego, czy przebywamy w takich budynkach na stałe, czy tylko sezonowo, warto zastanowić się nad jego ubezpieczeniem.

Ubezpieczenie domku holenderskiego DMK Budownictwo

1. Co to jest domek mobilny?

2. Czym różni się domek mobilny od tradycyjnego domku letniskowego?

3. Czy warto ubezpieczyć domek mobilny?

4. Jaka polisa ubezpieczeniowa na domek mobilny?

5. Ubezpieczenie domku holenderskiego – co obejmuje?

6. Gdzie ubezpieczyć domek holenderski / domek mobilny?

7. Ile kosztuje ubezpieczenie domku mobilnego?

8. Co ma wpływ na cenę polisy domku mobilnego?

1. Czym jest domek mobilny?

Rozważania na temat ubezpieczenia, warto byłoby zacząć od wyjaśnienia pojęcia, jakim jest domek mobilny. Większości z Was, pewnie kojarzy się on z używanymi, sprowadzanymi z zagranicy domkami na kołach (domki holenderskie). I jest to słuszny kierunek. Z tą różnicą, że nowe domki mobilne produkowane są w odmiennej technologii do tych kilkunastoletnich. Zastosowanie stalowej konstrukcji w podłodze, ścianach i dachu, która następnie uzupełniana jest odpowiedniej klasy certyfikowanym drewnem, sprawia, że wytrzymałość tego typu budynków znacznie przekracza tą, z jaką mamy do czynienia przy starszych egzemplarzach. Dodatkowo, zastosowanie izolacji w formie wełny mineralnej o różnych grubościach oraz ogrzewania, sprawia, że nowe domki mobilne zapewniają komfort cieplny, niezależnie od pory roku i panujących warunków atmosferycznych. Występują w wielu wariantach, zarówno pod względem wielkości jak i rozmieszczenia pomieszczeń. Poszczególne modele możecie porównać, zaglądając tu:

Domek mobilny z antresolą - Granero DMK Budownictwo

Domek mobilny Granero/Granero LOFT

10×3,5 m / 35 m²

Nowoczesny domek mobilny - Royal - DMK Budownictwo

Domek mobilny
ROYAL

12×4 m / 48 m²

Domki kempingowe - Samos - DMK Budownictwo

Domek mobilny
Samos

10×3,5 m / 35 m²

Domki na kołach - Grand - DMK Budownictwo

Domek mobilny
Grand

14×4 m / 56 m²

2. Czym różni się domek mobilny od tradycyjnego domku letniskowego?

Główną różnicą w tym przypadku jest fakt występowania fundamentów lub ich braku. Tradycyjne domki letniskowe zazwyczaj są trwale związane z gruntem. Domki mobilne natomiast posiadają ramę (konstrukcję stalową przez niektórych zwaną podwoziem), która ustawiana jest na bloczkach betonowych lub uprzednio wylanych stopach fundamentowych bądź płycie fundamentowej. Koła, najczęściej tuż po ustawieniu i wypoziomowaniu domku, są demontowane.
Ich przechowywanie umożliwia późniejsze przestawienie budynku w inne miejsce. Jeżeli jednak nie mamy takich działań w planie, koła od tej pory nie będą już nam do niczego potrzebne.

3. Czy warto ubezpieczyć domek mobilny?

Oczywiście, że warto. Dlaczego? Dlatego, że w każdym momencie, nasza własność może być narażona na nieoczekiwane zdarzenia, do których należą m.in. kradzież, wandalizm, włamanie czy uszkodzenia spowodowane warunkami atmosferycznymi.
Prawdopodobieństwo tego typu zdarzeń jest porównywalne do ich wystąpienia w przypadku domu tradycyjnego, w którym mieszkamy, na co dzień. Może być nawet większe, jeżeli przez długi czas pozostawimy domek mobilny bez nadzoru.

4. Jaka polisa ubezpieczeniowa na domek mobilny?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych rekomenduje ubezpieczenie domku mobilnego razem z polisą na mieszkanie lub dom. W takim przypadku, ochrona obejmująca miejsce, w którym przebywamy na stałe, zostaje rozszerzona na budynek letniskowy. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, ze względu na brak fundamentów, mogą potraktować domek mobilny, jako mienie ruchome. Są też, takie, które wyłączają tego typu zabudowania z ochrony. Koniecznie trzeba to sprawdzić podczas rozmowy z agentem!
Polisy zazwyczaj mają wymiar podstawowy i rozszerzony. Pierwszy najczęściej obejmuje elementy stałe, do których należą konstrukcja, dach, ściany, okna, drzwi, podłogi, izolacje. Drugi natomiast dodatkowo chroni wyposażenie znajdujące się wewnątrz budynku. Tu należy przejrzeć OWU danego towarzystwa, aby wiedzieć o istnieniu ewentualnych wyłączeń odpowiedzialności.

5. Ubezpieczenie domku holenderskiego – co obejmuje?

Ubezpieczenie domków mobilnych, czy holenderskich, może obejmować szkody
powstałe w wyniku m.in.:

 • pożaru
 • zalania
 • uderzenia pioruna
 • huraganu
 • gradu
 • osuwisk ziemi
 • upadku drzewa
 • kradzieży z włamaniem
 • dewastacji
 • zdarzeń losowych (szkody w instalacjach spowodowane przez gryzonie)

Pamiętajcie, że zakres ochrony, zależy od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. To, dlatego na rynku, znajdziemy różne opcje. Warto wybrać takie, które pozwolą na dostosowanie do naszych potrzeb. Należy, zatem zastanowić się, na jakie niebezpieczeństwa narażony jest nasz domek mobilny.

6. Gdzie ubezpieczyć domek holenderski / domek mobilny?

Polisę ubezpieczeniową na domek holenderski możemy nabyć m.in. w PZU. W przypadku tego towarzystwa, opis produktu wyraźnie wskazuje, że domki letniskowe niezwiązane z gruntem, również podlegają ochronie. Wybierając satysfakcjonujące nas ubezpieczenie, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów. Należą do nich: zakres polisy oraz suma ubezpieczenia. Przeprowadzenie odpowiedniej analizy, pozwoli nam uzyskać pewność, że w razie zaistnienia szkody, otrzymamy adekwatną pomoc.

7. Ile kosztuje ubezpieczenie domku mobilnego?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W tym przypadku, na cenę polisy składa się kilka elementów, do których należą m.in.:

 • Wartość domku mobilnego
 • Stan techniczny budynku
 • Zakres ochrony
 • Lokalizacja

Nie jest tajemnicą fakt, że im droższy domek mobilny, tym wyższa kwota składki ubezpieczeniowej. Podobnie wygląda korelacja zwiększonego ryzyka z wysokością składki. Należy pamiętać, że są też pewne czynniki mogące obniżyć cenę ubezpieczenia domku mobilnego. Mogą to być drzwi antywłamaniowe, rolety zewnętrzne zabezpieczające, kamery, system alarmowy, itp.
Generalnie ubezpieczenie domku mobilnego to koszt na poziomie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. Po szczegółową wycenę należy jednak zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, a najlepiej kilku, celem porównania ofert.

8. Co ma wpływ na cenę polisy domku mobilnego?

W przypadku ubezpieczenia domku holenderskiego, jako rozszerzenie polisy mieszkaniowej, istotna jest wartość nieruchomości podstawowej (domu lub mieszkania). Cena polisy za nią może wynieść kilkaset złotych, a dopłata za ubezpieczenie domku mobilnego np. kilkadziesiąt. Dodatkowo, składka wzrośnie, kiedy rozszerzymy polisę o dodatkowe elementy z zakresu ochrony.

Teraz przejdziemy do pytań, które często słyszymy od naszych klientów.

Czy można ubezpieczyć domek mobilny na działce ROD?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych, niestety nie pozwala na ubezpieczenie obiektów znajdujących się na działkach typu ROD w ramach polisy mieszkaniowej. Jednym z wyjątków jest jednak PZU. Warto, więc tam zgłosić się po ofertę.

Ubezpieczenie domku mobilnego a okres zimowy. Czy wówczas ubezpieczenia nadal działa?

Tak. Polisy ubezpieczeniowe zazwyczaj zawierane są na rok. W całym okresie obiekt podlega ochronie. Należy jednak dowiedzieć się, czy w OWU danego towarzystwa ubezpieczeniowego nie występują wyłączenia z zakresu ochrony elementów takich jak spękania spowodowane mrozem.

Kiedy możemy nie dostać odszkodowania za szkody w domku mobilnym?

W tym przypadku należy przeanalizować wszystkie wyłączenia z odpowiedzialności zawarte w OWU danej polisy. Występują, bowiem różnice w przypadku różnych firm ubezpieczeniowych. Do najczęściej spotykanych wyłączeń w przypadku domków holenderskich należą, m.in.:

 • Szkody wynikające z nieprawidłowego użytkowania sprzętów
 • Szkody spowodowane celowo
 • Zamieszkiwanie domku w okresie krótszym niż wskazany w OWU
 • Szkody spowodowane przez dzikie zwierzęta
 • Brak wymaganych przeglądów

Gdzie ubezpieczyć domek mobilny?

Należy sprawdzić możliwość zawarcia polisy w kilku towarzystwach, celem porównania ofert. W związku ze specyfiką budynku, nie jest to proste zadanie. Warto jednak zwrócić się do PZU, które stwarza możliwość ubezpieczenia domków holenderskich.

Czy muszę określić wartość domku mobilnego w celu ubezpieczenia?

Tak. Precyzyjne określenie wartości domku mobilnego, z jednej strony pozwoli na uniknięcie zawyżenia składki ubezpieczeniowej, a z drugiej na uniknięcie wypłaty za niskiej kwoty odszkodowania.

Czy jak domek mobilny będzie niezamieszkały to ubezpieczenie zadziała?

Domki mobilne i holenderskie, traktowane, jako domki letniskowe są budynkami użytkowanymi sezonowo. Towarzystwa ubezpieczeniowe w warunkach ubezpieczenia często umieszczają zapis dotyczący liczby dni, podczas których obiekt może nie być zamieszkały. Przekroczenie tej liczby stanowi podstawę do nie wypłacenia odszkodowania!

Po jakim czasie dostanę odszkodowanie z ubezpieczenia domku holenderskiego?

Ta kwestia uzależniona jest od towarzystwa ubezpieczeniowego. Najczęściej, zgłoszenia szkody powinno się dokonać po 3-7 dniach. Wypłata zazwyczaj następuje po 30 dniach, o ile nie występuje kwestia sporna.