———-

AKTUALIZACJA !

Od 2 stycznia 2024 banki przestały przyjmować wnioski o bezpieczny kredyt 2%. 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że bezpieczny kredyt 2 procent zostanie zastąpiony inną, korzystną dla kredytobiorców ofertą. 

Jak tylko ogłoszone zostaną konkretne informacje z nią związane, wrócimy z odpowiedzią, czy obejmie ona również domki mobilne i domy modułowe. 

 ——-

Chcesz zakupić domek mobilny bądź dom modułowy i zastanawiasz się, czy możesz skorzystać z bezpiecznego kredytu 2%? Spieszymy z odpowiedzią.
Decyzja o zmianie lokum jest nie lada wyzwaniem. Musimy odrzucić nasze przyzwyczajenia i przywiązanie do obecnego miejsca, aby otworzyć się na to, co nowe. W poszukiwaniu odpowiedniego rozwiązania, możemy ,,wpaść” na oferty domów modułowych czy domków mobilnych. Zarówno jeden jak i drugi produkt jest świetną alternatywą dla budowy domu tradycyjnego. Pozwoli nam na zmniejszenie formalności i rezygnację z irytującego placu budowy. Wystarczy znaleźć odpowiednią działkę i wybrać firmę, która taki budynek wykona i dostarczy w miejsce docelowe.

Dom modułowy i dom mobilny – finansowanie

A co jeżeli nasze finanse nie pozwalają na zakup domu modułowego – tego wymarzonego domu? Wtedy warto sprawdzić możliwości finansowania. Jedną z nich jest leasing operacyjny. Jest to opcja dostępna dla osób prowadzących działalność gospodarczą i planujących zakup w jej ramach. Wtedy, po otrzymaniu wyceny obiektu, ustalamy okres finansowania oraz wkład początkowy. Pozwoli to na otrzymanie warunków cenowych leasingu i ułatwi nam decyzję.
Alternatywą dla leasingu operacyjnego, dostępną tym razem dla osób fizycznych, jest kredyt. I tu warto zaznaczyć, że mowa jest również o bezpiecznym kredycie 2 procent. Warto więc zgłębić temat i przeczytać poniższy artykuł. Pozwoli to nam poznać szczegóły tego rozwiązania.

Dom modułowy całoroczny DMK
Domy modułowe całoroczne

Producent domów modułowych / Producent domów mobilnych

Decydując się na zakup domu modułowego lub zakup domu mobilnego, powinieneś przede wszystkim poddać analizie oferty poszczególnych producentów. W Polsce nie brakuje firm zajmujących się tym tematem. Nieliczne jednak mają w tym zakresie znaczne doświadczenie i stosują odpowiednie normy zapewniające zarówno, jakość jak i bezpieczeństwo użytkowania takich obiektów. Warto zwrócić uwagę na to, jak długo dany producent domków mobilnych faktycznie zajmuje się ich produkcją. Niejednokrotnie firmy chwalą się wieloletnim stażem w budownictwie. To jednak nie to samo, co tworzenie domków na kółkach. Dlatego dobrze jest dowiedzieć się, od kiedy zajmują się stricte domkami mobilnymi.
Kolejna istotna kwestia to posiadane certyfikaty. Już niejednokrotnie wspominaliśmy, że jakość i bezpieczeństwo są wartościami nadrzędnymi. Dlatego warto sprawdzić, czy domy modułowe lub domki mobilne, na jakie chcemy się zdecydować, posiadają certyfikat potwierdzający posiadanie tych cech. I tak dochodzimy do momentu, w którym należy wspomnieć o firmie DMK Budownictwo. To producent domków mobilnych i domów modułowych spod Białegostoku. Firma powstała w 2015 roku. Od początku głównym celem jej działalności były domki mobilne, a następnie domy modułowe. Pierwszą sprzedaż poprzedziły miesiące przygotowań i testów, pod okiem specjalistów z branży. To dzięki temu tworzone budynki spełniają wymagania rygorystycznej normy jakości i bezpieczeństwa dla domów mobilnych, co potwierdza posiadany certyfikat TUV Rheinland. Mówi on nie tylko o tym, że domki mobilne DMK Budownictwo, bez najmniejszych problemów, wytrzymają maksymalne obciążenie przewidziane w normie (otrzymaliśmy najwyższą możliwą klasę), ale również o tym, że dbamy o bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny, stosując odpowiednie rozwiązania, jak certyfikowane materiały budowlane, bezpieczne szyby, itp.
Wracając do tematu, jakim jest bezpieczny kredyt 2% dla domków mobilnych, poniżej przedstawimy proces, jaki należy przejść, chcąc skorzystać z tej opcji finansowania.

Zakup domku mobilnego lub zakup domu modułowego na kredyt 2%

Wybór producenta domów mobilnych

Dobrze wiemy już, jak ważna jest ta kwestia. Należy przeanalizować oferty dostępne na rynku, aby wybrać tą najlepszą. Wspomnieliśmy już o tym, co warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji. Pamiętajmy, że oprócz ceny, liczy się jakość wykonania i bezpieczeństwo domów modułowych, w których chcemy przebywać z naszą rodziną. Jedną z możliwości jest wybór DMK Budownictwo. Więcej informacji o firmie możecie pozyskać tu: https://dmkbudownictwo.pl.

Analiza oferty wybranego producenta

Po wyborze firmy, która wykona nasz dom modułowy lub domek mobilny, czas na szczegółową analizę jej oferty. Każdy producent domków oferuje różne rozmiary, odmienne projekty i bryły. Warto sprawdzić, który z nich będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Musi spełniać nasze oczekiwania zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym.

domek mobilny Samos, domek mobilny 35m2

DOMEK MOBILNY SAMOS

Domek mobilny Bahama

DOMEK MOBILNY BAHAMA

Domek mobilny King

DOMEK MOBILNY KING

Domek mobilny Grand

DOMEK MOBILNY GRAND

Domek mobilny z antresolą Granero

DOMEK MOBILNY GRANERO / GRANERO LOFT

Domek mobilny 48m2, nowy domek holenderski

DOMEK MOBILNY ROYAL

Cena domków mobilnych i cena domów modułowych a możliwości finansowe

Kolejnym etapem jest sprawdzenie ceny domów modułowych i ewentualne jej dostosowanie do naszych możliwości. Pamiętajmy, że zawsze mamy możliwość doboru poszczególnych elementów wyposażenia lub rezygnacji z tych, którymi nie jesteśmy zainteresowani. Podobnie wygląda sprawa materiałów stosowanych w budowie domu modułowego. Możemy zdecydować się na tańsze lub droższe. To pozwoli nam na określenie ceny domku mobilnego. Kiedy już wiemy, ile może kosztować wspomniany budynek, powinniśmy zastanowić się, jaką część jesteśmy w stanie sfinansować z własnych środków, a jaką posiłkując się kredytem 2%.

Bezpieczny kredyt 2% – co powinieneś wiedzieć?

Przyszedł czas na kolejny krok. Teraz należy zapoznać się z wytycznymi programu bezpieczny kredyt 2%, który skierowany jest do gospodarstw domowych planujących zakup pierwszego mieszkania bądź domu jednorodzinnego (zakup domu modułowego). Gwarantuje on niskie oprocentowanie, wynoszące jedynie 2% oraz preferencyjne warunki, jak brak opłat czy prowizji. Wspomniany kredyt może być udzielony osobie, spełniającej poniższe warunki:
• Nie ukończyła 45 lat
• Nie posiada i nie posiadała prawa własności lokalu mieszkalnego
• Nie korzystała z innego kredytu hipotecznego w ciągu ostatnich 36 miesięcy
• Posiada obywatelstwo polskie lub jest obywatelem innego kraju UE, ale prowadzi gospodarstwo domowe z osobą posiadającą obywatelstwo polskie, która jest stroną w umowie kredytu
• Posiada zdolność kredytową adekwatną do kwoty wnioskowanego kredytu
• Nie jest wpisana do rejestru dłużników
Należy również wiedzieć, że minimalny okres kredytowania to 15 lat. Domki mobilne i domy modułowe kwalifikują się do wspomnianego programu (kredyt 2%), co potwierdza wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 12 lutego 2021 r. (sygn. I SA/Gl 882/20).

Kredyt 2% na domy modułowe i domki mobilne – dokumentacja

Zakup domku mobilnego na kredyt, wymaga pewnych formalności. Nieodzownym elementem każdego kredytu, jest skompletowanie odpowiedniej dokumentacji. Generalnie rzecz biorąc, bezpieczny kredyt 2% jest standardowym kredytem udzielanym przez banki komercyjne. Jedyną różnicą jest fakt, iż państwo dopłaca do pierwszych 120 rat. W związku z tym, wymagana dokumentacja kredytowa określana jest przez bank i to do niego należy się zwrócić w celu uzyskania konkretów. Na podstawie informacji, jakie udało nam się zgromadzić, poniżej wskazujemy na kilka z nich:
• Dokument potwierdzający tożsamość – paszport lub dowód osobisty
• Dokument wykazujący nasze dochody – zaświadczenie o dochodach
• Historia rachunku bankowego – wyciąg z konta uwzględniający ostatni kwartał
• Umowa lub zamówienie domku mobilnego bądź domu modułowego
• Oświadczenie wskazujące wkład własny
• Oświadczenia: o braku prawa do innej nieruchomości oraz o przeznaczeniu nieruchomości na użytek własny
• Wycena domu modułowego lub domku mobilnego

W jakim banku wziąć kredyt 2 procent?

Musimy wiedzieć, że nie każdy bank oferuje wskazany powyżej kredyt. Powinniśmy, zatem, zapoznać się z ofertami poszczególnych instytucji, celem wybrania tej odpowiedniej, oferującej bezpieczny kredyt 2% na zakup domu modułowego lub zakup domku mobilnego. Nieodzownym elementem poszukiwań będzie w tym przypadku zapoznanie się z informacjami umieszczonymi na stronach internetowych poszczególnych banków. Warto też znaleźć, udostępnione online, wyszukiwarki kredytów czy po prostu skontaktować się z doradcą kredytowym.

Złożenie wniosku o kredyt na domek mobilny (kredyt na dom modułowy)

Jest to kolejny etap w procesie uzyskania finansowania na zakup domu modułowego lub zakup domku mobilnego. Złożyć wniosek można na kilka sposobów. Po pierwsze tradycyjnie, wybierając się do banku osobiście. Po drugie online – przez internet, nie wychodząc z domu. Po trzecie telefonicznie.
Po złożeniu wniosku wraz z niezbędną dokumentacją, bank dokona badania naszej zdolności kredytowej. Jest to działanie mające na celu sprawdzenie, na podstawie dostarczony zaświadczeń, czy osoba wnioskująca jest wiarygodna i zdolna do spłaty zobowiązania. Po jej określeniu, wiemy, jaką maksymalnie kwotę kredytu na dom modułowy jesteśmy w stanie uzyskać. Musi być ona zgodna z kwotą, o jaką wnosimy. W przeciwnym razie, bank może odmówić nam udzielenia finansowania, bądź przekonać nas do zmiany parametrów, takich jak, wkład własny czy okres kredytowania.

Umowa kredytowa na dom modułowy

Kolejnym etapem w drodze po finansowanie domu modułowego, jest sporządzenie i podpisanie umowy kredytowej. Jest to dokument regulujący prawa i obowiązki stron, w tym przypadku kredytodawcy i kredytobiorcy. Wskazuje m.in. na dom modułowy od DMK Budownictwo, będący przedmiotem kredytu, kwotę wkładu własnego oraz udzielonego kredytu, okres trwania umowy, wysokość i oprocentowanie rat, harmonogram spłat, wszystkie prowizje, rodzaj i wartość zabezpieczenia, itp. Należy pamiętać, że tego typu umowy, podpisywać należy w obecności notariusza.

Zakup domu modułowego od producenta – DMK Budownictwo

Ostatnim krokiem jest sfinalizowanie zakup domu modułowego lub domku mobilnego od producenta (DMK Budownictwo). Podpisanie umowy kredytowej oraz otrzymanie środków finansowych, pozwala na dokończenie procesu zamówienia. Pozyskane środki należy wpłacić na rachunek bankowy wskazany przez producenta. Po tym kroku, możemy odebrać dom mobilny w siedzibie DMK Budownictwo (wstępny odbiór domku). To ten etap, w którym sprawdzamy, czy wszystkie elementy budynku, zostały wykonane zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Jeżeli cokolwiek budziłoby nasze wątpliwości, należy poinformować o tym naszego opiekuna sprzedaży w firmie DMK Budownictwo. Dzięki temu, możliwe będzie ewentualne podjęcie działań naprawczych. Dom mobilny musi bowiem spełniać wszystkie oczekiwania nowego właściciela. Jeżeli więc na tym etapie, wszystkie aspekty są dla nas satysfakcjonujące, możemy rozpocząć procedurę transportową. Oczekiwanie na pozwolenie na transport ponadgabarytowy wydawane przez GDDKiA to około 2-3 tygodnie. Producent może się jednak o nie ubiegać wcześniej, w związku z czym transport możliwy będzie w ciągu kilku dni od wstępnego odbioru w siedzibie.
Po przetransportowaniu domu modułowego w miejsce docelowe oraz jego ustawieniu i podłączeniu do mediów, możemy rozpocząć jego użytkowanie. Przy odpowiednim ,,zgraniu” wszystkich fachowców, rozpoczęcie korzystania z domu możliwe będzie jeszcze w dniu transportu.
W kwestii kredytu, pozostanie już tylko spłata rat, zgodnie z harmonogramem zawartym w umowie kredytowej. Poza tym, możemy cieszyć się z wspaniałych chwil spędzonych w nowym domu.

Zakup domu mobilnego
Zakup domu modułowego

Poniżej zamieszczamy też kilka najczęściej zadawanych pytań:

1. Czy mogę sprzedać dom modułowy, na który wziąłem kredyt 2%?
Tak, pod warunkiem, że kredyt został spłacony lub bank, w którym go zawarliśmy wyraził zgodę na przeniesienie hipoteki.

2. Jaki jest minimalny okres kredytowania?
15 lat.

3. Czy posiadając działkę zakupioną na kredyt hipoteczny, mogę ubiegać się o bezpieczny kredyt 2% na dom modułowy?
W ustawie nie występują ograniczenia w tym zakresie. To bank udzielający kredytu, podejmuje decyzję o przyznaniu kolejnego kredytu hipotecznego lub jego odmowie.

4. Jakie jest oprocentowanie kredytu?
W okresie pierwszych 10 lat spłaty, oprocentowanie wyniesie 2% i może być powiększone o marżę oraz prowizję, o ile będzie pobierana.

5. Czy oprocentowanie kredytu będzie stałe?
Okresowo tak. Przez pierwsze 10 lat, oprocentowanie wyniesie 2% plus ewentualne prowizje banku.

6. Jaki jest maksymalny wkład własny w kredycie 2%?
200 tys. pln.

7. Czy wkładem własnym w bezpiecznym kredycie 2% może być działka?
Tak, pod warunkiem, że jej wartość nie przekroczy 200 tys zł. Dodatkowo suma jej wartości oraz kwoty kredytu nie może przekroczyć 1 mln. zł.

8. Czy posiadając działkę mogę skorzystać z kredytu 2 procent na zakup domu mobilnego?
Tak. Posiadając działkę, możemy wziąć kredyt, aby postawić na niej dom mobilny, dom modułowy lub zakupić lokal mieszkalny.

9. Czy mogę postawić dom modułowy lub dom mobilny na działce bez planu zagospodarowania przestrzennego?
Tak. Musisz jedynie uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Wnioski można składać osobiście w urzędzie, listownie lub przez internet.

10. Czy mogę postawić dom modułowy do 70 m kw na działce rolnej? Czy dom mobilny do 70 m kw można postawić na działce rolnej?
Istnieje możliwość postawienia domu modułowego do 70 m kw lub domu mobilnego w podobnym metrażu, stosując uproszczoną procedurę, na działce rolnej, pod warunkiem, że są to grunty rolne o klasach IV-VI, czyli uznawane za mało przydatne dla rolnictwa. Chcąc postawić dom modułowy lub dom mobilny na gruntach innych klas, musimy sprawdzić, czy są one objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Teren może być, bowiem objęty zgodą ministra na zmianę jego przeznaczenia na cele nierolnicze.
Jeżeli MPZP nie został uchwalony, powinniśmy uzyskać warunki zabudowy i decyzję o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej. Szczegółowych informacji na ten temat należy szukać w urzędzie gminy lub miasta, pod który podlega nasza działka.