Domki mobilne często wykorzystywane są, jako domki letniskowe. Spędzamy w nich wolne chwile, nie przebywając tam, na co dzień. Zdarza się też, że zakupujemy je, z myślą o całorocznym zamieszkaniu. Niejednokrotnie, użytkowane są też, jako domki na wynajem, postawione w ośrodku turystycznym czy na kempingu. W każdym z wymienionych przypadków, myślimy o tym, jak zminimalizować koszty utrzymania. Jednym z rozwiązań jest instalacja fotowoltaiczna.

Domki letniskowe a fotowoltaika

Rozważania w temacie instalacji fotowoltaicznej należałoby rozpocząć od krótkiego zdefiniowania tego pojęcia. Najprościej mówiąc, wspomniana instalacja umożliwia przeprowadzenie procesu produkcji prądu elektrycznego z energii słonecznej. Stanowi, zatem rozwiązanie ekologiczne. Ale nie tylko. Okazuje się, że jest też korzystna pod względem finansowym, wpływając na ograniczenie wysokości rachunków za prąd. Ma to znaczenie zarówno w przypadku przeznaczenia budynku na dom mieszkalny, jak i biorąc pod uwagę domki letniskowe. 

Co składa się na instalację fotowoltaiczną?

Instalacja składa się z kilku elementów, o których wspominamy poniżej:

-panele fotowoltaiczne – główny element instalacji

-Inwerter (falownik) – odpowiada za zamianę prądu stałego w zmienny, a co za tym idzie możliwość korzystania z wytworzonego prądu

-Elementy montażowe

-Okablowanie

Czy na domkach mobilnych można instalować panele fotowoltaiczne?

W większości przypadków, jest taka możliwość. Ważne jest w tym miejscu, zwrócenie uwagi na konstrukcje danego domku mobilnego. Czy pozwoli ona na umieszczenie określonego ciężaru na połaci dachowej? Odpowiedzi na to pytanie, powinien udzielić nam producent domków mobilnych, od którego zamierzamy nabyć domek. Niektórzy producenci posiadają certyfikat jakości i bezpieczeństwa TUV, który klasyfikuje dany domek mobilny, również pod względem wytrzymałości konstrukcji na obciążenia. W zależności, od przyznanej klasy (najlepszą jest klasa D), wiemy, jaki ciężar nie stanowi problemu dla konstrukcji danego domku letniskowego.

Jak odpowiednio dobrać instalację fotowoltaiczną w domku letniskowym?

Dobranie odpowiedniej mocy instalacji do domku mobilnego jest elementem kluczowym. Dzięki temu zoptymalizujemy jej działanie. Aby sprawnie przeprowadzić analizę, należy zgromadzić określone dane. Istotne jest przewidzenie miejsca montażu. Najczęściej jest to dach budynku, o ile jak wspomnieliśmy wcześniej, jego konstrukcja i kąt nachylenia na to pozwolą. Ważne przy tym jest usytuowanie domku letniskowego. Powinno zapewniać maksymalne wykorzystanie promieni słonecznych w określonych porach dnia, z minimalizacją zacienienia. Musimy też wiedzieć, jakie zapotrzebowanie na prąd wystąpi w naszym przypadku.

Jakie zapotrzebowanie na prąd mają domki letniskowe?

Określenie tego parametru jest bardzo istotne w doborze wielkości i rodzaju instalacji fotowoltaicznej. Jak to zrobić? Musimy sprawdzić, jakie urządzenia elektryczne posiada nasz domek letniskowy lub domek mobilny całoroczny. Uwzględnić należy m.in. kuchenkę, instalację grzewczą, klimatyzację, zmywarkę, pralkę, itp. Powinniśmy też wiedzieć, jaki pobór mocy posiada każde z nich. Takie informacje, powinien posiadać producent domków mobilnych, u którego dokonaliśmy lub planujemy dokonać zamówienia.

Czy instalację fotowoltaiczną montuje się przed transportem domku mobilnego?

Tu występują dwie opcje. Jedną jest montaż instalacji w siedzibie producenta domków mobilnych. W takim przypadku, domek docierający w miejsce docelowe ma już wszystkie niezbędne elementy. Musimy jednak pamiętać, że transport domków mobilnych, jest dość skomplikowanym procesem. W zależności od trasy przejazdu, może wystąpić ryzyko uszkodzenia paneli na dachu. Prowadziłoby to do zmniejszenia efektywności instalacji. To, dlatego, polecamy montaż już po transporcie, kiedy domek letniskowy jest na naszej działce. I to rozwiązanie stanowi właśnie drugą opcję, o której wspomnieliśmy. Możemy ustalić z producentem domków letniskowych, że wykona on niezbędne okablowanie, tak, aby było schowane w ścianach, a montaż pozostałych elementów jak panele, inwerter, itp. odbędzie się już w miejscu docelowym.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna na domku mobilnym?

Jest to jedno z pytań, na które trudno byłoby odpowiedzieć jednoznacznie. Cena fotowoltaiki uzależniona jest, bowiem od wielu czynników, do których należą m.in. rozmiar instalacji, rodzaje poszczególnych komponentów, miejsce montażu, itp. Po określeniu każdego z nich, otrzymamy ofertę z wyceną.

Planujesz zakup letniskowego lub całorocznego domku mobilnego?

Zadzwoń: +48 577 650 190

Napisz: domki@dmkbudownictwo.pl